Przekonaj się do krewetki i homara

autor: • 4 lipca 2019 • Kuchnia, NajnowszeKomentarze: (0)

Bogactwo północnych wód to nie tylko łosoś, ale też wspaniałe owoce morza: krewetki, ogromne kraby królewskie oraz małże, ostrygi, homary i przegrzebki. Są niezwykle smaczne i zdrowe, a ich przygotowanie jest prostsze, niż myślisz!

Owoce morza, czyli słynne „frutti di mare”, kojarzą nam się tradycyjnie z lekką dietą śródziemnomorską. Dzielimy je na kilka rodzajów, pierwszy z nich to mięczaki (czyli: małże, ostrygi, omułki, przegrzebki, sercówki). Drugi rodzaj to skorupiaki, jak homary, langusty, homarce, kraby i krewetki, a ostatni to głowonogi (np. ośmiornice i kalmary). Najczęściej wyławia je się z dna morza, a odpowiednio przygotowane smakują wybornie.

W dodatku są niezwykle zdrowe, mają mnóstwo witamin (w tym witaminy z grupy B) i mikroelementów – jod, selen, fluor, żelazo oraz cynk. Zawierają też dużo białka, więc swobodnie mogą zastąpić mięso w codziennej diecie. Morskie mięczaki i skorupiaki, a w szczególności krewetki i ostrygi, zawierają cenne kwasy tłuszczowe omega-3, które biorą udział w syntezie dopaminy, zwanej również hormonem szczęścia.

Poniżej znajdziesz praktyczne porady jak przygotować owoce morza, abyś mógł się cieszyć ich wspaniałym smakiem. Przekonasz się, jak łatwo przyrządzić wyśmienite potrawy z frutti di mare w roli głównej i oczarować rodzinę oraz przyjaciół podczas wspólnych spotkań przy stole. Jeżeli jednak obawiasz się, że Twoje możliwości kulinarne nie są na poziomie MasterChefa, łosoś w maśle, czosnku i koperku (skropiony sokiem z cytryny) będzie równie dobrym wyborem.

Krewetka północna

Na świecie żyje ponad 2000 gatunków krewetek w najróżniejszych rozmiarach, od bardzo małych po naprawdę duże okazy. Krewetka północna, znana również jako pandaletka północna, jest jednym z największych gatunków — może osiągnąć nawet 16 centymetrów długości. Ma charakterystyczny kształt przypominający literę „U” oraz czerwono-białe mięso, które jest ucztą dla podniebienia. Posiada kilka długich, różowych wąsów wystających z miejsca, w którym powinna mieć nos oraz parę, czarnych jak ziarenka pieprzu, umiejscowionych blisko siebie oczu.

Krewetki norweskie są również bardzo pożywne i przyjazne dla środowiska. Zawierają dużo wysokowartościowego białka i są niskokaloryczne. W 100 g obranych krewetek znajdziemy (w zależności od gatunku) od 17 do 22 g białka. Mają znaczne ilości witaminy B12, witaminy B6, niacyny i witaminy E. Są także źródłem selenu, który poprawia odporność organizmu, bierze udział w detoksykacji szkodliwych dla organizmu związków.

Przygotowanie: Bardzo ważne jest dokładne umycie oczyszczonej krewetki i usunięcie czarnej żyłki biegnącej wzdłuż jej grzbietu. Jeśli chcesz przyrządzić danie z tym morskim przysmakiem, warto sięgnąć po przepis bazujący na prostych składnikach, który pozwoli się cieszyć jej wyjątkowym smakiem. Krewetki świetnie sprawdzą się podane w sosie maślano-winnym z dodatkiem czosnku i świeżej natki pietruszki lub w pomidorach jako dodatek do różnego rodzaju makaronów. Jeśli gotujemy, smażymy czy grillujemy krewetki, pamiętajmy, by robić to krótko – tylko do momentu, aż krewetka zmieni kolor na różowy, inaczej stanie się twarda i gumowata. Odpowiednie przyrządzenie zagwarantuje, że poznamy wspaniały smak tych skorupiaków.

Homar europejski

Nikogo nie trzeba zapewniać o wspaniałym smaku homara — już sama jego nazwa kojarzy się z luksusem. Jego szczypce i brzuch zawierają doskonałej jakości mięso — jędrne, ale delikatne, pełne smaku, ale nie przytłaczające, cała reszta jest równie doskonała. Jedynym wyjątkiem są jelita, których lepiej nie ruszać.

Homar europejski jest niewątpliwie ekskluzywnym przysmakiem, przy czym jednocześnie jest bardzo zdrowy. Zawiera duże ilości białka, witaminę B12, selen oraz jod, dzięki czemu utrzymuje w dobrej kondycji nasze mięśnie, nerwy i układ krwionośny.

Przygotowanie: Homar, będąc tak cenionym skorupiakiem serwowany jest zawsze w roli głównej dania. Gotuje się go i je w czystej postaci, można dodać tylko niewielką ilość przypraw. Można podawać go z dodatkami. Posiłek składający się jedynie z homara byłby dość kosztownym sposobem na wypełnienie żołądka, dlatego można podawać go z dodatkami w postaci pieczonych warzyw lub lekkiej sałatki.

Źródło: Newsrm.tv

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *