Praca, dzieci, studia i szkoła – każdy z tych elementów życia to źródło stresu, z którym trzeba sobie jakoś radzić. Na szczęście nie trzeba od razu wydawać fortuny na spa, masaże czy zajęcia jogi. Oto kilka darmowych sposobów na złagodzenie stresu
1. Oddychaj głęboko
To najbardziej banalne, ale też najmniej wymagające zajęcie. W stresującej sytuacji daj sobie 10 sekund na głębokie wdechy i wydechy. Mózg szybko się dotlenia i pomaga złapać równowagę.
2. Zrób sobie drzemkę
Jeśli masz małe dziecko lub nie wysypiasz się z innych powodów, możesz doładować akumulator za dnia. Poświęć chwilę na drzemkę. Już 20-30 minut może pomóc, a dodatkowo wzmocnisz efekt wypoczęcia wypijając przed samym snem kawę. Dzięki niej sen będzie miał wzmocnione działanie i wstaniesz z pełnią sił. Ważne, by drzemka rzeczywiście nie trwała zbyt długo.
Jeśli nie wysypiasz się nocą z powodu zaburzonego rytmu dobowego, postaraj się uregulować tryb życia. Organizm przyzwyczai się i sen będzie lepiej regenerował, gdy zaczniesz spać o stałych porach. Rozważ też podkład dźwiękowy do snu. Nawet odtwarzane z YouTube dźwięki natury mają naukowo udowodnione działanie relaksacyjne.
3. Weź długi spacer albo pobiegaj
Masz czas? Idź! Nieważne gdzie, po prostu się przejdź. To najbardziej naturalna czynność po oddychaniu, dlatego zdecydowanie warto poświęcić jej godzinę dziennie. Pamiętaj, tu nie chodzi o spalanie kalorii, a o relaks. By osiągnąć go szybciej i jednocześnie spalić trochę więcej – pobiegaj. Wystarczy 15-20 minut, by mózg się „zresetował”. I nie pozwól, by powstrzymał cię brak odpowiedniego obuwia czy odzieży. To czynność jest ważna, nie ubiór.
4. Uprawiaj seks
To nie tylko dobre dla związku, ale też dla osobistego zdrowia każdego z nas. Seks daje radość i uwalnia nas od napięcia i codziennych problemów.
5. Podziękuj za coś
Kiedy zamartwiasz się czymś, warto na chwilę złapać więcej dystansu. Spójrz na swoje życie i zrób sobie listę rzeczy, za które możesz być wdzięczny w życiu. Czy rzeczywiście twoje aktualne zmartwienie jest tak poważne? W wielu przypadkach okaże się, że wcale nie i przejdziesz przez to cało, ciesząc się tym, co naprawdę istotne.
6. Idź do centrum handlowego
Jeśli wizyty w galeriach to coś dla ciebie, wyskocz do jednej z nich. Nie musisz nic kupować, samo oderwanie myśli od problemu może oczyścić twoją głowę. Nie jesteś osobą lubiącą zakupy? Idź na mecz piłki nożnej. Nie lubisz zgiełku i ciasnoty stadionu? Wybierz się do galerii sztuki. Nie przepadasz za sztuką? Są muzea tematyczne, escape roomy i wiele innych miejsc, gdzie zapomnisz o problemie na godzinę, dwie. Cała ta wyliczanka jest po to, by pokazać, że nawet w małym mieście możesz znaleźć miejsce, gdzie oderwiesz się.
7. Rodzina i przyjaciele
Oczywiście mówimy o osobach, przy których czujesz się najbardziej komfortowo. Ugotujcie coś razem, obejrzyjcie wspólnie film, zaangażujcie się we wspólny projekt, na przykład charytatywny. Od małych, codziennych czynności po wspólne przedsięwzięcia, kontakt z bliskimi ma ogromne znaczenie dla zdrowia emocjonalnego i pomaga złapać zdrowy dystans do stresujących sytuacji.
8. Posprzątaj
Przestrzeń umysłową uporządkujesz dzięki posprzątaniu tej fizycznej. Czysty pokój, łazienka czy kuchnia to jedno zmartwienie mniej, a czynność sprzątania ma te same walory, co inne formy aktywności fizycznej. Nie musisz od razu czyścić fug szczoteczką do zębów, spokojnie. Rzecz w tym, że porządkując przestrzeń wokół siebie odzyskujesz lub wzmacniasz poczucie kontroli nad otoczeniem.
9. Gorąca kąpiel
Spędź pół godziny w wannie i oczyść umysł. To jeszcze nie spa, ale już relaks. Zrób z wanny przestrzeń, do której nękające cię złe myśli czy problemy czekające na rozpatrzenie nie mają wstępu. Kształt wanny i właściwości ciepłej wody sprzyjają takiemu wyłączeniu się ze świata choćby na chwilę.
10. Odetnij się od Internetu
Nie znamy jeszcze badania naukowego, które zasugerowałoby, że spędzamy online za mało czasu. Wszystkie wskazują na coś przeciwnego: trzeba nam więcej rozłąki z siecią. Wiele problemów emocjonalnych i stresu wynika właśnie z przejścia naszych relacji w świat wirtualny. Wyznacz sobie godziny, w których nie będziesz odczytywać maili, nie będziesz wchodzić na facebooka. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, wyłącz komórkę na cały dzień lub pojedź w miejsce, gdzie będziesz poza zasięgiem.