Problemy ze spoconymi stopami

autor: • 16 września 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Gdy na zewnątrz jest jeszcze ciepło ten problem nasila się znacznie bardziej. Nadmierna potliwość stóp jest nie tylko uciążliwa, ale i wstydliwa. Czas się z tym zmierzyć!

Nie jest niczym nadzwyczajnym to, że się pocimy, Pocenie stanowi raczej proces fizjologiczny naszego ciała, który jest jak najbardziej naturalny. Walkę z nadmierną potliwością stóp należy jednak zacząć od znalezienia przyczyny, może być to bowiem objaw choroby metabolicznej (np. cukrzycy) lub neurologicznej. Jeśli zauważymy, że pocenie się jest u nas zbyt intensywne to należy m.in. sprawdzić czy nie stanowi to efektu zaburzeń hormonalnych czy też emocjonalnych.

Na nadmierną pracę gruczołów może też wpływać nieodpowiednia dieta, która obfituje w ostre i tłuste potrawy. Pocenie się może wywołać też obuwie z tworzywa sztucznego lub zbyt długie noszenie skarpet ze sztucznych włókien.

Niezależnie od przyczyny trzeba jednak zwrócić uwagę na to jak wygląda nasza codzienna higiena. Jej podstawę powinno stanowić dokładne mycie stóp oraz usuwanie zrogowaciałego naskórka. Obowiązkowe są także czyste skarpety i rajstopy. Istotne może być dodatkowo to jakie buty ubieramy. Jeśli poprzedniego dnia przez kilka godzin nosiliśmy te same buty to nie ubierajmy ich kolejnego dnia, mogą być one jeszcze zawilgocone. Z ratunkiem przychodzą nam też różne preparaty, które mają normalizować pracę gruczołów potowych, a także zahamować rozkład potu, eliminując jego nieprzyjemny zapach. Dodatkowo też odświeżają i orzeźwiają stopy.

Jeżeli nasze stopy pocą się zbyt intensywnie, zapomnijmy o gorących kąpielach – wysoka temperatura pobudzi gruczoły potowe do jeszcze większej pracy! Zamiast tego, do miski nalejmy letniej lub chłodnej wody, która obkurczy naczynia krwionośne i zahamuje nadmierną pracę gruczołów. Po umyciu dobrze osuszmy stopy, pamiętając o przestrzeniach między palcami. Na koniec dobrze jest też wetrzeć w skórę środek przeciwpotowy. Taki preparat podziała antybakteryjnie, zapobiegnie świądowi skóry i dodatkowo ochroni ją przed grzybicą.

Źródło: 38PR Content&Communication

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *