Jedni się nimi zachwycają, a inni najchętniej by się ich pozbyli. Pieprzyki mogą być dla nas tak naprawdę sporym problemem. Stanowią one bowiem źródło wielu kłopotów zdrowotnych
Pomimo, że większość pieprzyków jest niegroźna, wszyscy powinniśmy zwracać uwagę na ich nietypowe zmiany. Jeżeli nasz pieprzyk się powiększa, zmienia barwę albo nawet swędzi, piecze czy powoduje ból – to już niewątpliwy powód, by udać się z tym problemem do lekarza.
Czasami taka zmiana skórna może okazać się czymś naprawdę poważnym. To, co niewinnie wygląda, w najgorszym wypadku może okazać się czerniakiem, czyli niebezpiecznym nowotworem skóry. Oczywiście zwykłe zmiany skórne i czerniaki różnią się między sobą wyglądem. Bezpieczne znamię barwnikowe jest jednokolorowe, symetryczne w zakresie rozłożenia barwnika i elementów strukturalnych, nie zmienia się w sposób gwałtowny pod względem wyglądu, nie ma zapalnej otoczki. Czerniak z reguły jest zmianą wielokolorową, gdzie zabarwienie powierzchni jest niesymetryczne, może mieć postać krwawiącej ranki. Niektóre obszary naszego ciała są bardziej narażone na powstanie czerniaka niż inne. Są to tzw. miejsca drażnione takie jak: stopy, dłonie, czy błony śluzowe. Ponadto czerniak częściej lokalizuje się na łydkach czy plecach. Polecanym przez lekarzy badaniem w takiej sytuacji jest dermatoskopia komputerowa (wideodermoskopia), którą można zanalizować każdy rodzaj znamienia.
Dermatolog może jednak uznać, że usunięcie pieprzyka jest niezbędne. Zdarza się tak, kiedy znamię posiada nietypowe cechy i ma duże prawdopodobieństwo zezłośliwienia. Niestety jedynym rozwiązaniem jest chirurgiczne usunięcie znamienia, a wycięty fragment skóry zostaje przekazany do badania histologicznego. Po takim zabiegu zostaje blizna, ale bezpieczeństwo życia jest tutaj zdecydowanie ważniejsze. Jeżeli w badaniu dermoskopowym okazało się, że pieprzyk jest włókniakiem, przerośniętym gruczołem łojowym, kaszakiem czyli zmianą łagodną, to aby usunąć tego typu zmiany można wykorzystać laser CO2, który pozawala pozbyć się ich przez odparowanie.
Warto chronić swoje pieprzyki o każdej porze roku. Szczególnie osoby, które mają ich pod dostatkiem, powinny o nie dbać, a w razie zaobserwowania niepokojących zmian od razu udać się do dermatologa.
Źródło: Grupa Adweb