Po prostu piękne

autor: • 9 lutego 2016 • Kobieta, NajnowszeKomentarze: (0)

Kobiece choroby łączą się nie tylko z aspektem fizycznym, ale często odnoszą się także do kondycji psychicznej. Sprawiają, że nie potrafią one patrzeć na siebie tak jak kiedyś…

Jest wiele dolegliwości, z którymi panie zostają same. Jedne tego chcą, inne twierdzą, że dana choroba jest zbyt wstydliwa, a jeszcze inne nie wiedzą komu mogłyby o tym opowiedzieć. Tak jest na przykład, gdy pojawiają się problemy z mięśniakami macicy. Z powodu tej choroby cierpi około 5 milionów kobiet w Polsce, które mają więcej niż 20 lat. Jej obecność jest dla wielu pań bardzo stresująca i trudno im się pogodzić z nową sytuacją.

To zupełnie normalne, że każda z kobiet chce czuć się piękna. Często pewność siebie zagłusza jednak choroba, która pojawia się znikąd. W takiej sytuacji kobieta nie dość, że jest zupełnie przytłoczona nową sytuacją to musi jeszcze podejmować wiele istotnych dla niej decyzji. Trudno w takich momentach wyprzeć stres i myśleć racjonalnie o swojej przyszłości. Tym bardziej, że różne są typy osobowości, a także równie skrajnie sposoby radzenia sobie ze stresem. Niektóre panie zorientowane są zadaniowo, a więc najpierw wolą przeanalizować wszystkie możliwe alternatywy, aby świadomie móc przejąć kontrolę. Inne natomiast działają bardzo emocjonalnie. One będą poszukiwały wsparcia, zrozumienia u otaczających je osób. Na początku muszą przeanalizować wszystkie dręczące je emocje, a dopiero potem będą mogły działać. Jeszcze inne będą chciały uniknąć problemu, a ich zachowanie może wskazywać na to, że nie należy się niczym przejmować. Jest to bardzo powszechne zachowanie – szczególnie w sferze intymnych dolegliwości. W tym przypadku bardzo ważne jest wsparcie bliskich, aby skłonili taką osobę np. do podjęcia terapii.

Podejście psychologiczne jest bardzo ważne w przypadku wyboru metody leczenia mięśniaków macicy w Polsce, zwłaszcza że nadal jedną z najpopularniejszych metod jest histerektomia. Wśród pacjentek, którym proponuje się tę metodę, są także kobiety w bardzo młodym wieku, które dopiero planują swoje życie i zaczynają myśleć o założeniu rodziny. Tym samym odbierana jest im możliwość spełnienia się w przypisanej im podstawowej roli społecznej. Macica jest atrybutem kobiety nie tylko pod względem medycznym, ale także psychologicznym. Ankietowane Polki, u których przeprowadzono histerektomię, przyznały, że czują się niedowartościowane, mniej kobiece i mają niższą samoocenę.

Od kilku lat jest jednak w Polsce dostępna nowoczesna terapia farmakologiczna octanem uliprystalu. Leczenie farmakologiczne w wielu przypadkach może uchronić kobiety przed operacją, a mięśniaki pod wpływem leczenia zmniejszają się do bezpiecznego rozmiaru albo wchłaniają całkowicie.

Źródło: Hill+Knowlton Strategies

 

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *