W gorące dni można się napocić podczas jego spożywania, bo sam w sobie jest ostry. Jednak ten makaron z krewetkami i harissą śmiało polecamy miłośnikom wyrazistej arabskiej kuchni
Jeśli należysz do ludzi odruchowo posypujących dania pieprzem albo najzwyczajniej szukasz odmiany od tradycyjnego spaghetti napoli czy bolognese, to pomysł w sam raz dla Ciebie. Pikantne smaki Maghrebu i Armenii łączą się w tym smacznym i egzotycznym daniu.
Makaron a harissą i krewetkami nie będzie bombą kaloryczną, choć nie jest to też danie dietetyczne. Jakie jest? Ostre, korzystne dla metabolizmu i całkiem zdrowe, zależnie od proporcji spożycia. Poniżej pełna lista składników:
- 3 łyżeczki harissy
- 1 opakowanie makaronu spaghetti
- 25 g mięsa mielonego
- 3 czerwone papryki
- 10 dag suszonych pomidorów
- 3 cebule
- 20 dag pomidorów cherry
- 5 dag tartego parmezanu
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- szczypta kurkumy
- sól oraz pieprz
Przygotowanie: Być może na tym etapie drapiesz się po głowie i myślisz „co to jest ta harissa?!”. To ostra pasta oparta o chilli i czosnek. Jest znana powszechnie w Tunezji i innych krajach Maghrebu, ale też np. na Kaukazie. W polskich warunkach masz dwie możliwości: kupić gotową w słoiczku, tubce lub suchą (w torebce, do rozrobienia). Znajdziesz ją w każdym większym markecie.
Drugie wyjście to przygotowanie jej samodzielnie, ponieważ wszystkie składniki są na naszym rynku dostępne. Potrzebujesz 15-25 małych papryczek chilli, 1 słodką paprykę czerwoną, 6 ząbków czosnku, 2 łyżeczki kuminu, 2 łyżeczki mielonej kolendry, łyżeczkę soli i oliwę – 3-4 łyżki. Wszystko należy zmielić i zmieszać ze sobą. Co ważne, są dwa sposoby regulowania ostrości harissy. Pierwszy to możliwość zmiany proporcji między chilli a papryką czerwoną oraz ujęcie czosnku. Drugi to dodanie większej ilości oliwy, która swymi właściwościami niweluje ostrość chilli.
Harissa gotowa? Świetnie! Cebule obieramy, a z papryk usuwamy gniazda. Tak przygotowane warzywa kroimy i układamy na blasze, a następnie pieczemy przez 40 minut w 160 stopniach Celsjusza. Suszone pomidory moczymy w wodzie przez około 20 minut. Mięso podsmażamy na patelni skropionej oliwką z oliwek. Upieczone warzywa wkładamy do miski, do której dodajemy suszone pomidory, wodę w której się moczyły, 3 łyżki oliwy z oliwek i pastę harrisa. Całość blendujemy i doprawiamy kurkumą, solą oraz pieprzem. Następnie mieszamy z gotowym mięsem i dodajemy przekrojone na poł pomidorki koktajlowe. Całość podgrzewamy na małym ogniu. Przed samym podaniem gotujemy makaron według instrukcji na opakowaniu. Całe danie posypujemy parmezanem i rukolą.
Źródło przepisu: 38 PR / własne