Nie musi być z Grójca czy Sandomierza, ale lepiej kupić owoc krajowy niż importowany. Jest nie tylko tańszy, ale też potencjalnie zdrowszy. Jedno dziennie – to standard, którego można się trzymać z przyjemnością, korzyścią dla nerek i bez uszczerbku dla domowego budżetu.
Na pewno nie jest to owoc równie egzotyczny co rambutan, liczi czy inny physalis. A jednak to właśnie jabłko powinno stanowić jedną z pięciu zalecanych codziennie porcji owoców i warzyw. Jest nie tylko tanią alternatywą dla sezonowych cytrusów, ale też doskonale łączy się z warzywami jako element przekąski. A zawarte w nim proste cukry? Można przełknąć bez wyrzutów sumienia.
Do tego jabłka są aktualnie w Polsce owocami całorocznymi dzięki nowoczesnym chłodniom i można bez obaw nawet w maju kupić świeży owoc zebrany we wrześniu poprzedniego roku. Próżniowe chłodnie wydłużają życie tych owoców, a nie ujmują im zalet.
Jabłka to owoce, które eksportujemy na cały świat, bijąc na głowę inne kraje znane z sadownictwa. Gdy Ty kupujesz dla spróbowania azjatycką pitahaję, w Wietnamie otwierane są skrzynie z polskimi jabłkami właśnie! Warto mieć to na uwadze nie tylko z patriotycznej dumy, ale też dla własnego zdrowia. Dlaczego? Owoce produkowane lokalnie i przeznaczone do szybszego spożycia nie są poddawane tylu zabiegom konserwującym, co te przywożone z innych krajów, które trzeba np. glazurować, by lepiej zniosły trudy transportu.
To owoce, które korzystnie wpływają na pracę nerek i całego układu moczowego. Zawierają kwasy, które obniżają pH moczu, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu złogów szkodliwego szczawianu wapnia, a w konsekwencji – tworzeniu się kamieni nerkowych.
Owoce te mają sporo błonnika i antyoksydantów, choć tu warto zaznaczyć, że mówimy głównie o skórce. Warto pamiętać, aby jabłka spożywać właśnie ze skórką (można ją bez skrępowania zblendować, jeśli przygotowujesz smoothie), pod którą znajduje się najwięcej witamin. A tę, z racji oprysków i innych zabiegów konserwacyjnych, warto przed podaniem umyć ręcznie i sparzyć gorącą wodą.
Rozsławiające nasz kraj owoce obniżają też poziom złego cholesterolu oraz oczyszczają wątrobę. Jabłka aż w 80-95% składają się z wody, co sprawia, że działają moczopędnie i
korzystnie wpływają na filtrację nerek.
Źródło: Medholding / własne