Napoje pełne przeciwutleniaczy

autor: • 25 lipca 2016 • Kuchnia, Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Co wybierzesz – świeżo wyciskany sok pomarańczowy, zieloną herbatę, napój jabłkowy czy czerwone wino? Decydując się na dany produkt warto zwrócić uwagę na to ile zawiera on przeciwutleniaczy. Od nich zależy bowiem, w jakiej kondycji będzie nasz organizm

Przeciwutleniacze to związki, dzięki którym nasze ciało jest chronione przed infekcjami, poważnymi chorobami, również rakiem, a nawet mutacjami genetycznymi. Dlatego też ich spożywanie jest dla nas bardzo ważne i może realnie przełożyć się na długość naszego życia. W czym jednak najłatwiej je znaleźć i co należy spożywać, aby przyswajać jak najwięcej przeciwutleniaczy?

Aby sprawdzić, czy w wybranych napojach znajduje się dużo przeciwutleniaczy wystarczy, że naukowcy przeprowadzą proste doświadczenie. Do próbówek dodają syntetycznego rodnika o fioletowym zabarwieniu i jeśli barwa zmieni się na żółtą, oznacza to, że napój jest „zdrowy”. Takie próbne analizy można przeprowadzać np. podczas pikników naukowych czy imprez promujących zdrowy styl życia.

Przeprowadzając nawet takie niewinne doświadczenia można się dowiedzieć, że popularny napój jabłkowy niestety nie daje zmiany koloru i nie ma w nim przeciwutleniaczy. Zupełnie inaczej jest w przypadku zielonej herbaty, która odbarwia rodnik. Obecność przeciwutleniaczy można wykazać np. w ręcznie wyciskanym soku pomarańczowym, lekkie odbarwienie daje się natomiast zaobserwować w próbówkach z nektarami owocowymi.

Wino jest z kolei porównywalne do zielonej herbaty pod względem aktywności przeciwutleniającej. Chodzi jedynie o czerwone wino, które – w przeciwieństwie do białego – jest bogate w polifenole, czyli barwniki o aktywności przeciwutleniającej. Witaminy w sokach działają jednak dużo szybciej, są silniejszymi przeciwutleniaczami niż polifenole, a więc zdecydowanie lepiej pić świeże soki, niż alkohole.

Z powodu braku przeciwutleniaczy mogą się w naszym organizmie pojawić wolne rodniki. One powodują wiele niekorzystnych dla naszego organizmu schorzeń cywilizacyjnych. Chodzi tutaj nie tylko o przeziębienia, ale również takie choroby jak nowotwory. Szkodliwe rodniki reagują z białkami i DNA, powodują mutacje, niszczą błony komórkowe, inaktywują enzymy, wyzwalają coraz większą podatność na schorzenia i infekcje wirusowe, np. wirus opryszczki. Dlatego produkty spożywcze zawierające przeciwutleniacze mają dużą rolę w profilaktyce zdrowotnej.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *