Choć kubki smakowe podsuwają nam różne ciekawe zestawienia produktów to w przypadku alergii warto mieć na uwadze przede wszystkim zalecenia lekarza
Nie oznacza to jednak, że każdy alergik będzie miał taką samą trudność w jego komponowaniu swoich posiłków. Jeśli alergenem jest jeden produkt spożywczy, np. orzeszki ziemne, dość łatwo można zastąpić je innymi orzechami. Jeśli uczula nas wiele różnych produktów, komponowanie mieszanki będzie trudniejsze, ale nie niemożliwe. Alergikowi wcale nie jest łatwo zbilansować dietę. Trzeba dużego zaangażowania i wiedzy, aby z łatwością podmieniać produkty, na które jest uczulony, na inne o podobnym działaniu. W tym przypadku można dowolnie skomponować na przykład taki posiłek jak musli. Spokojnie można jeść wszystkie płatki zbożowe, kasze czy owoce, o ile oczywiście nie są one alergenem.
Ostatnio wiele mówi się także o posiłkach bezglutenowych. W przypadku wspomnianego już porannego musli, trzeba powiedzieć, że dieta bezglutenowa nie ogranicza go w znaczący sposób. Oprócz tego, że trzeba wyeliminować pszenicę i wszelkie białka w postaci glutenu, dozwolone jest wszystko. Dlatego musli na tej diecie komponuje się łatwo. Trzeba się tylko upewnić, czy poszczególne składniki żywieniowe nie są produkowane lub przechowywane w zakładzie, który wytwarza również produkty z glutenem. Są firmy, które mają certyfikat przekreślonego kłosa, świadczący o tym, że dany produkt nie zawiera glutenu i jest bezpieczny dla chorego. W przypadku musli lepiej poszukać zakładu, który ma ofertę bezglutenową lub skomponować je samodzielnie, oczywiście ze składników, których pochodzenie znamy.
Jak może wyglądać typowe musli dla bezglutenowca. Jedna z propozycji znajduje się poniżej:
płatki ryżowe
płatki jaglane
płatki kukurydziane
płatki gryczane
świeże owoce np: jabłka, gruszki, banany
jagody Goi
rodzynki
siemię lniane
mleko migdałowe
Źródło: Moon Dog PR