Pitne, gęste, z owocami lub płatkami – jogurty stały się jednym z posiłków dla wielu z nas, często są też uznawane za produkty zdrowe. Nabiał i owoce – co może być w tym złego? Choćby cukier, którego wielu producentów dodaje więcej niż do napojów gazowanych.
Pewnie znacie te obrazki w mediach społecznościowych czy szkolnych akcjach edukacyjnych, pokazujące poziom cukru w coli w porównaniu do innych produktów. W zniechęceniu młodzieży i dorosłych do napojów gazowanych z zasady nie ma nic złego – stanowczo nie są zdrowe i lepiej sięgać po wodę. Poza dwutlenkiem węgla, barwnikami i konserwantami zawierają bardzo dużą ilość cukru, zwykle w granicach 9-11g na każde 100 ml (ok. 10% objętości).
Znacznie rzadziej zwracamy jednak uwagę na wyglądające niewinnie produkty na bazie nabiału. Tymczasem mogą okazać się znacznie większą bombą cukrową niż niesławna już cola. Według opublikowanych na łamach „BMJ Open” brytyjskich badań jogurty smakowe zawierają ponad 10g cukru, podczas gdy klasyczna Coca Cola – poniżej 10g.
Analiza jest szeroka, przeprowadzona na 900 rodzajach jogurtów dostępnych w brytyjskich sklepach w 2016 roku. Zdecydowanie najmocniej dosładzane były desery na bazie jogurtu (aż 16,4 g), choć tu warto dodać, że we wspomnianej grupie uwzględniono choćby desery karmelowe czy czekoladowe.
Na drugim miejscu znalazły się jogurty określane przez producentów jako „organiczne”, które zawierały po 13,1g na 100 ml. Klasyczne jogurty smakowe to 12g cukru, a te dla dzieci – nieco ponad 10g. Do grupy niskosłodzonych zaliczone zostały jedynie jogurty naturalne i typu greckiego, które miały poniżej 5g cukru na każde 100 ml.
Choć badania dotyczyły jogurtów na rynku brytyjskim, warto zawsze przy wyborze jogurtu sprawdzić poziom cukru na etykiecie. Niechlubni rekordziści w Polsce zbliżają się do 20% zawartości cukrów, a to dawka, która może przy jednym spożyciu przekroczyć sugerowane coraz częściej dzienne spożycie (poniżej granicy 30g).
Jeśli Twój ulubiony jogurt okaże się naładowany cukrem, nie wpadaj w panikę. Własny jogurt owocowy można przygotować na bazie naturalnego lub greckiego, dodając owoce, bakalie, płatki oraz miód lub inną, bezpieczniejszą od cukru substancję słodzącą.
Źródło: BMJ Open