Jak pokonać przeziębienie i grypę?

autor: • 11 października 2017 • NajnowszeKomentarze: (0)

Jesień to niestety okres, kiedy notuje się wzmożoną liczbę zachorowań na grypę czy przeziębienia. Czasem wystarczy jeden deszczowy dzień, gorszy poziom odporności, przewianie i kilka dni mamy z głowy. W zależności od stadium choroby możemy kurować się różnymi metodami. Dziś podpowiemy, jak pokonać przeziębienie i grypę.

Leki z apteki

Najskuteczniejszym i najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z medykamentów dostępnych w aptece. Często zażycie w ciągu dnia lub dwóch dni kilku tabletek aspiryny, zawierających aktywne składniki przeciw grypie, okazuje się wystarczające. Niestety w gorszych przypadkach leczenie może się skończyć na antybiotykach. Są one na ogół skuteczne, jednak potrafią również osłabiać organizm, niszczyć naszą wewnętrzną florę bakteryjną. Jeśli znamy dobrze swe ciało i podejrzewamy, że grypa bądź przeziębienie może dać się nam mocno we znaki, to koniecznie udajmy się na wizytę do lekarza, który poleci zarówno leczenie medykamentami, jak i może doradzić pozostałe formy poprawy zdrowia. Nie przesadzajmy z lekami, gdyż mogą dać nam złudne wrażenie powrotu do zdrowia, a w rzeczywistości będą tłumić objawy choroby.

Depositphotos_134908654_l-2015

Przede wszystkim odpoczynek

Jeśli zaatakowała nas grypa lub większe przeziębienie, to w takim wypadku najbardziej liczy się wypoczynek. Przeleżenie dnia lub kilku w łóżku będzie miało zbawienny wpływ na nasz organizm. Liczy się również wypocenie organizmu. Poprzez podniesienie temperatury możemy pozbyć się niektórych wirusów i bakterii – nie od dziś mówi się, że jednym z najlepszych sposób na wyleczenie jest porządne wypocenie ciała. Na tej samej zasadzie działa sen. On również znany jest jako jedno z naturalnych lekarstw. Podczas snu nas organizm o wiele lepiej walczy z problemami, szybciej się regeneruje. W związku z tym powinniśmy wylądować w łóżku. Wszelkie niezbędne prace ograniczajmy do minimum. Najlepiej zróbmy sobie dzień wolny, udajmy się do lekarza po L4.

Rozgrzać wirusy

Mowa była o rozgrzaniu organizmu. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Wszelkie wirusy grypy najlepiej czują się w temperaturze ok. 33-34 st. C. W związku z tym koniecznie weźmy gorący prysznic, relaksującą kąpiel w gorącej wodzie. Przyda nam się również dodatkowy koc w łóżku, inhalacja, dużo ciepłych napojów. Bardzo popularne jest również wymoczenie nóg w gorącej wodzie. Jeśli wzięliśmy prysznic lub kąpiel, to prosto z łazienki powinniśmy udać się do łóżka, aby zachować skuteczność całej kuracji. Jeżeli chcemy rozgrzać ciało, a jednocześnie poprawić samopoczucie, to zawsze możemy postawić na odrobinę grzanego alkoholu. Wino, piwo, grog, miód pitny w ciepłej temperaturze pozytywnie wpływają na ciało.

Herbaty rozgrzewające, zioła

Coraz częściej powracamy do medycyny naturalnej, w której to stosowane były i nadal są różnego rodzaju zioła, owoce. Ich działanie ma spory wpływ na walkę z grypą czy przeziębieniami. Bardzo popularna jest między innymi herbatka z lipy, która jest cenionym środkiem rozgrzewającym i napotnym. Równie popularna jest wersja z suszonych malin. Zamiast nich możemy również do herbaty dodawać naturalnego soku z tych owoców, który również pozytywnie wpłynie na stan naszego zdrowia. Do herbaty, naparów, ciepłej wody można dodać plasterek cytryny, łyżkę miodu, trochę imbiru. Sporym powodzeniem cieszy się również gorące mleko z czosnkiem, miodem czy imbirem.

Maść rozgrzewająca na przeziębienie

W aptekach i sklepach możemy znaleźć również ciekawe maści rozgrzewające. Takie produkty stosowane przy okazji grypy lub przeziębienia powinny zawierać w sobie tymianek, kamforę,  ekstrakt z eukaliptusa, mentolu. Wybrana maść powinna być przez nas regularnie smarowana na klatce piersiowej, plecach. Możemy również wdychać unoszące się nad nią lecznicze opary. W ten oto sposób nie tylko rozgrzeje organizm, lecz zadziała poniekąd jako prosta inhalacja.

Postaw na ciepłe zupy

Bardzo dobrym sposobem walki z przeziębieniami i grypą są ciepłe zupy, zwłaszcza rosół. Nie mają one istotnych właściwości zwalczających wirusy i bakterie, jednak rozgrzewają ciało oraz poprawiają samopoczucie. Działają przez to poniekąd jak alkohol.

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *