Nie wszyscy przekonali się jeszcze do przeszczepu narządów od innych osób, a już na rynek zmierza powoli kolejny sposób zamiany uszkodzonej trzustki czy wątroby na nową. Kolejna metoda ma się opierać na narządach hybrydowych
Problemy ze znalezieniem odpowiedniego dawcy do przeszczepu, odrzucanie przeszczepionych narządów już po transplantacji czy różnorakie komplikacje wtedy występujące są wystarczającym powodem do tego, by choć próbować pomóc osobom czekającym na te zabiegi. Naukowcy opatentowali metodę wytwarzania kapsułek z żywymi komórkami pochodzącymi od tego samego gatunku (allogenicznymi) lub obcogatunkowymi (ksenogenicznymi), których struktura chroni je przed działaniem niektórych czynników układu immunologicznego biorcy, odpowiedzialnych za odrzucanie przeszczepu. Konstrukcja taka umożliwia odżywianie wszystkich komórek zamkniętych w kapsułkach, zapobiegając ich obumieraniu, a także pozwala produktom metabolizmu komórek na wydostawanie się na zewnątrz kapsułek.
Badacze podkreślają, że jest to rozwiązanie ważne dla całego świata, ale i stosunkowo proste. Narząd hybrydowy, który ma zostać wprowadzany do organizmu człowieka to właściwie układ polimerowy, który zawiera wewnątrz żywe komórki. Przede wszystkim ma on wspomagać uszkodzone już narządy typu wydzielania dokrewnego. Do tych narządów należą: trzustka, wątroba, tarczyca czy przytarczyce. Ta struktura pozwoli między innymi chronić komórki pochodzenia allogenicznego czy ksenogenicznego przed oddziaływaniem głównych czynników układu immunologicznego biorcy. Oryginalną strukturę narządu hybrydowego opracował na Politechnice Łódzkiej zespół pod kierunkiem prof. Janusza M. Rosiaka. Istotę tego narządu stanowi trójwarstwowa kapsułka polimerowa.
Opracowane kapsułki były testowane w badaniach in vitro namnażania się komórek i struktur komórkowych tj. Saccharomyces cerevisiae (drożdży), fibroblastów, pęcherzyków tarczycy, wysepek Langerhansa (trzustka). Były także badane w warunkach in vivo, pod względem tolerancji w organizmach szczurów rasy Wistar. Wyniki, które udało się obecnie uzyskać są bardzo dobre. Analizy pokazują, że struktury stworzone przez naukowców są po wprowadzeniu otaczane siecią naczyń krwionośnych. Rokowania są zatem dobre. Naukowcy chcą pozyskać na dalszy rozwój badań dodatkowe środki. Pozwoliłoby im to między innymi zbudować urządzenie do wytwarzania narządów hybrydowych, które obecnie stanowią zupełną nowość w tej dziedzinie.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl