Wiem jak dbać o wątrobę!

autor: • 1 sierpnia 2024 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Nikt nie powinien nam mówić, w jaki sposób mamy postępować ze swoim ciałem – wychodząc z tego założenia niejednokrotnie robimy sobie krzywdę. Często twierdzimy, że wiemy, w jaki sposób zadbać np. o swoją wątrobę, a tak naprawdę nie mamy o tym zielonego pojęcia. Czym jest on dla naszego organizmu?

Wątroba stanowi największy narząd wewnętrzny naszego organizmu, a tym samym jedną z najważniejszych jego części. Wypełnia znaczny obszar jamy brzusznej. U zdecydowanej większości ludzi umiejscowiona jest po prawej stronie. Jest to narząd, który pełni wiele bardzo różnorodnych funkcji, zależy od niego sprawne działanie całego ciała. Naukowcy często mówią o niej jako o największym laboratorium chemicznym naszego organizmu. To w niej odbywa się bowiem synteza różnych substancji, m.in. hormonów i enzymów. Dzięki nim możliwe jest funkcjonowanie innych narządów.

Inną kluczową rolą wątroby jest oczyszczanie organizmu z toksyn i filtrowanie krwi. Trafiają do niej pożyteczne i szkodliwe, a nawet groźne dla życia substancje. Wątroba i w tym wypadku się przydaje. Przetwarza ona bowiem wspomniane substancje do formy, w której łatwiejsze będzie ich wydalenie z organizmu bez szkody dla niego. Gdy wątroba przestaje prawidłowo funkcjonować i nie neutralizuje toksyn, uszkadzają one przede wszystkim ośrodkowy układ nerwowy.

Wątroba jest też największym magazynem w naszym ciele – magazynowane są w niej cukry, białka i tłuszcze. Nadmierne gromadzenie tych ostatnich może być dla niej bardzo szkodliwe i prowadzić do stłuszczenia. W razie potrzeby z zapasów w wątrobie uwalniana jest glukoza, która stanowi paliwo dla mózgu i dla całego organizmu. W narządzie tym magazynowane są poza tym różne witaminy (A, D, K, B12 i C) oraz składniki mineralne (np. miedź, żelazo).

Co więcej, wydziela ona żółć potrzebną do trawienia, szczególnie tych ciężkostrawnych pokarmów, a także dba o odpowiednią temperaturę ciała. Do czego jeszcze przydaje się wątroba? Stanowi ważną linię obrony organizmu przed drobnoustrojami. To zatem wystarczające powody do tego, aby po prostu o nią zadbać.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *