Higiena – ważna rzecz!

autor: • 23 maja 2016 • Najnowsze, Uroda, ZdrowieKomentarze: (0)

Piękny uśmiech, niczym z reklamy pasty do zębów, może mieć każdy. Tajemnica tkwi w odpowiedniej higienie jamy ustnej. Za nią jesteśmy jednak odpowiedzialni sami

Choć o higienie jamy ustnej mówi się sporo to nadal wielu nie wie, co i w jaki sposób powinno robić, aby mieć piękny uśmiech. Właściwa pielęgnacja niesie za sobą nie tylko walory estetyczne, ale i zdrowotne.

Cały problem tkwi często nie w tym, że zapominamy o myciu zębów, a w tym, że robimy to w niewłaściwy sposób. Dentyści radzą, by szczotka w trakcie wykonywania tej czynności, była ustawiona pod kątem 45 stopni do linii dziąseł. Ruch może być obrotowy albo wymiatający. Pod koniec nie zapominajmy o lekkim wyczyszczeniu języka, gwarantuje to świeży oddech. Równie ważne jest nitkowanie zębów za pomocą specjalistycznych nici dentystycznych. Istotą tego zabiegu jest dokładne wyczyszczenie miejsc pomiędzy zębami oraz poniżej linii dziąseł. Zła higiena jamy ustnej odbija się nie tylko na wyglądzie naszych zębów, ale i na dziąsłach. Mogą się one stać opuchnięte i zaczerwienione. Co więcej, zwiększa się ryzyko osadzenia płytki nazębnej, a stąd już prosta droga do powstawania odwapnień szkliwa.

Skoro już mowa o myciu zębów to nie można pominąć kwestii wyboru szczoteczki. Część szczoteczki nazwana „pracującą” powinna być dobrze wyprofilowana. Dzięki temu możliwe będzie dotarcie do trudnych nawet miejsc. Dodatkowo warto wybrać również włosie syntetyczne, które jest trwalsze i bardziej higieniczne od naturalnego. Dla osób z wrażliwymi dziąsłami wskazane są szczoteczki o miękkim włosiu. Twarde dobre będą z kolei dla tych, którzy mają zdrowe i odporne dziąsła. Dentyści najchętniej polecają średnio-twarde. Szczoteczkę powinno się zmieniać maksimum co 3 miesiące. Dobre są również elektryczne modele. Przede wszystkim dlatego, że skuteczniej masują dziąsła i czyszczą powierzchnie zębowe.

Wybierając pastę do zębów należy przeczytać jej skład. Warto mieć w domu taką, która zawiera substancje ścierne i polerujące, czyli m.in. krzemionki. Krzemionki pomagają nam w mechanicznym usuwaniu osadu nazębnego. Mile widziane są również pirofosforany. Hamują one mineralizację płytki nazębnej, ale i wspierają nas w utrzymywaniu czystości zębów. Poza tym istotny jest oczywiście fluor, który sprawia, że szkliwo naszych zębów jest zdecydowanie bardziej trwałe. Przeciwdziała on również aktywności bakterii próchniczych. Oprócz niego w pastach do zębów  zaleca się stosowanie związku o nazwie ksylitol, który również hamuje rozwój procesów próchnicowych, a przy tym podnosi ph w ustach, co sprzyja remineralizacji szkliwa. Ci, którzy borykają się z zaczerwienionymi lub krwawiącymi dziąsłami powinni wybrać pasty do zębów z tymiankiem czy substancjami ograniczającymi odkładanie się płytki nazębnej. Jednym z takich substancji jest np. chlorheksydyna.

O higienę jamy ustnej w szczególny sposób powinny dbać osoby noszące aparat ortodontyczny. W ich przypadku resztki pokarmu zdecydowanie łatwiej się osadzają i trudniej je usunąć. Z pewnością sprawdzi się tutaj dłuższe mycie zębów. Włosie szczoteczki powinno być pokierowane tak, aby dostało się pomiędzy łuk aparatu oraz pomiędzy zamek aparatu a dziąsło. Dzięki temu możliwe będzie usunięcie wszystkich resztek pokarmu. Warto zakupić szczoteczkę interdentalną, która służy do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Osoby noszące aparaty ortodontyczne powinny myć zęby po każdym posiłku, jeżeli jednak nie jest to możliwe to dobrze, aby zrobiły to przynajmniej 3-4 razy na dzień.

Od normalnej higieny ustnej nie różni się natomiast dbanie o implanty. Tak jak w przypadku naturalnego uzębienia dobrze jest szczotkować zęby 2-3 razy dziennie, a także systematycznie używać nici. Do tego dobrze jest oczywiście stosować płyny do płukania ust, a także pamiętać o wizytach kontrolnych, które powinny się odbywać mniej więcej co pół roku. Dbanie o implanty jest jednak bardzo istotne. Gdy to zaniedbamy możemy mieć poważne problemy. W wyniku naszej niedostatecznej pielęgnacji może dojść do powstania ubytku kości wokół implantu, a w skrajnych przypadkach nawet do jego utraty.

Istotnym elementem dbania o higienę jamy ustnej są regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Warto w odpowiednich odstępach czasowych wykonywać profilaktycznie zabiegi stomatologiczne. Jednym z nich jest skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego nad i poddziąsłowo. Drugim etapem powinno być piaskowanie – usuwanie osadów nazębnych i przebarwień. Warto poddać się także zabiegowi lakierowania zębów, co pozwoli na ich wzmocnienie oraz będzie dodatkowo chronić przed próchnicą.

Nie liczy się jednak jedynie to, w jaki sposób myjesz zęby. Poza tym istotną rolę odgrywa dieta. Codzienny jadłospis najlepiej wzbogacić w białko, wapń, fluor oraz witaminę D.

Źródło: KOMUNIKADO PR

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *