Dobra woda z kranu

autor: • 26 lutego 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Nie da się ukryć, że woda z kranu ma w sobie wiele zanieczyszczeń. Są one efektem nie tylko działań człowieka, ale i natury. Co zatem robić, aby mieć dostęp do czystszej wody?

Rację ma ten, kto mówi, że woda jest przecież uzdatniana. Jednak od uzdatnienia do naszej szklanki daleka droga. W czasie tej drogi, woda jest narażona na ingerencję wielu zanieczyszczeń. Aby jej stan się pogorszył wystarczy na przykład kontakt ze starymi systemami wodociągowymi.

Problemem konsumentów jest jednak najczęściej twarda woda, a więc taka, która ma w sobie duże stężenie soli wapnia, magnezu, żelaza i manganu. W Polsce według norm zawartość węglanu wapnia powinna wynosić 60-500 mg na litr. W większości polskich województw dominuje woda twarda oraz średnio twarda. Twardość wody nie jest jedynym problemem. Zanieczyszczenia pochodzące z domieszek soli, gazów, substancji organicznych oraz drobnoustrojów zawartych w wodach powierzchniowych i podziemnych również stanowią problem dla mieszkańców.

Rodzi się tutaj pewna wątpliwość. Jak to możliwe, że szkodliwe są dla nas związki chemiczne, które powinny być niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu? Odpowiedź jest prosta. Większość tego typu elementów takich jak wapń jest oczywiście ważna dla ludzkiego ciała, jednak spożywanie ich w nadmiernej ilości nie kończy się dobrze.

Co jest złego w twardej wodzie?

Pomijając aspekt zdrowotny, twarda woda przyczynia się m.in. do powstawania kamienia, który osadzając się w domowym sprzęcie AGD, znacznie skraca jego żywotność. Powoduje także zmniejszenie wydajności detergentów i trudniej jest z ich pomocą wyczyścić zabrudzone powierzchnie. Nie można też nie wspomnieć, że zanieczyszczenia w niej zawarte nie wpływają dobrze na smak i zapach potraw, które są sporządzane na jej bazie. Negatywne działanie takiej wody na całe ciało również potwierdzą osoby, które zmagają się z problemem suchej skóry i łamliwych włosów.

Radź sobie z zanieczyszczeniami

Nie każda woda z kranu jest zła. Jeżeli jednak nie mamy pewności co do tego czy woda w naszym domu jest wolna od zanieczyszczeń, warto zainwestować w specjalne urządzenie do jej uzdatniania. Najlepiej jest oczywiście najpierw sprawdzić stan naszej wody i do wyników tej analizy dopasować odpowiednie rozwiązanie.

Trzeba pamiętać, że każdy z filtrów odpowiedzialny jest za inny rodzaj oczyszczania. Mechaniczne zatrzymują zanieczyszczenia takie jak piasek, żwir, rdza czy osady i chronią całą instalację wodociągową, przez co zmniejsza się szansa zatkania czy niszczenia rur. Filtry węglowe usuwają chlor i jego pochodne, związki organiczne, a także w niektórych warunkach metale ciężkie. Przyczynia się to do poprawy jakości wody, co bezpośrednio przekłada się na smak przygotowywanych potraw i napojów oraz nasze zdrowie.

Aby zmienić jakość naszej wody, szczególnie gdy jest ona twarda, warto zainstalować zmiękczacz Jego działanie polega na przepływie wody przez złoże jonowymienne, gdzie następuje wymiana wapnia i magnezu na jony sodu.

Źródło: Sfera PR
fot. materiały prasowe

 

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *