Wyrzucasz odpadki spożywcze na trawniki, licząc, że zjedzą je ptaki czy bezdomne koty? Wrzucasz resztki posiłku do toalety? W ten sposób zapraszasz szczury na swoje osiedle. A te przenoszą nawet 60 chorobotwórczych mikrobów.
Z problemu zdają sobie sprawę władze samorządowe, organizując kampanie edukacyjne i akcje deratyzacyjne. Tę ostatnią, wobec rozplenienia się szczurów na osiedlu, zmuszona została tego lata przeprowadzić warszawska dzielnica Ochota. W Sosnowcu tamtejsze wodociągi i urząd miasta zorganizowały kampanię pod hasłami „Gang Szczurzaków – stop szczurom w kanalizacji miejskiej” i „Niech śmieci trafiają do kosza”.
– Chcemy przestrzegać przed wyrzucaniem jedzenia do toalety, a tym samym uniemożliwić gryzoniom rozwój kolonii w sieciach kanalizacyjnych – mówiła Magdalena Pochwalska, prezes Sosnowieckich Wodociągów. – Złe nawyki mogą szkodzić nam wszystkim. Zanim kurczaki, kości czy pieczywo trafią do oczyszczalni ścieków, razem ze śmieciami zalegają w kanalizacji, stając się pożywieniem dla szczurów.
Szczury żyją w koloniach, które liczą nawet 200 osobników. Są wszystkożerne, doskonale pływają, mają doskonale rozwinięte zmysły i umiejętność wciskania się w wąskie szpary. Ostre zęby umożliwiają im wygryzanie dziur w tynku. Walkę z nimi utrudnia to, że to zwierzęta bardzo inteligentne: zapamiętują miejsca, ale nie jedzą wszystkiego od razu – najpierw kolonia wysyła najsłabszego osobnika, by zjadł znalezione jedzenie i dopiero, gdy się przekona, że mu nie zaszkodziło, zaczyna żerować.
Jak szczury przenoszą choroby na człowieka?
- Poprzez zjedzenie zakażonego patogenem mięsa. Oczywiście nikt nie zjada szczura, ale szczury bywają zjadane przez np. dziki czy świnie.
- Poprzez ugryzienie. Jeśli dojdzie do ugryzienia przez szczura, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza i poinformowanie go o tym fakcie.
- Poprzez ugryzienie przez owada żerującego na szczurze, np. pchłę. Właśnie tym owadom i w związku ze szczurami zawdzięczamy przypadki dżumy.
- Poprzez styczność z glebą, wodą czy roślinami, na których szczury pozostawiają swoje odchody, np. w piaskownicy czy ogródku.
Źródło: Zdrowie.PAP.pl