Dlaczego herbata i sport mogą iść w parze

autor: • 24 kwietnia 2017 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Nawet w letnie upały warto pamiętać o herbacie jako naturalnym napoju nie tylko gaszącym pragnienie. Jakie inne korzyści ma napar z herbacianych liści?

Przed nami sezon na aktywność na świeżym powietrzu. Sposobów na nawodnienie organizmu przy rekreacji lub nawet intensywnym treningu na rynku jest wiele. Jest również jeden, który rzadko kojarzymy z wysiłkiem: herbata. Ma kilka zalet, o których warto pamiętać.

Po pierwsze: chłodzi. To nie przypadek, że w upalnych krajach arabskich gorącą herbatę pije się nawet w pełnym słońcu. Ludzki język jest wyposażony w receptory, które w kontakcie z gorącym wywarem dają sygnał, że należy uruchomić mechanizmy chłodzące organizm. Dzięki temu znacznie więcej ciepła wydalamy niż zyskujemy, popijając ciepły napój. Rodzaje herbaty są tu drugorzędne – w Turcji pije się czarną, podczas gdy w Maroku miętę, dającą dodatkowe uczucie chłodu. Można się przy tym spocić, ale tego akurat czytelnicy naszego serwisu na pewno się nie boją.

Po drugie: pobudza. Warto rozważyć napicie się herbaty również przed aktywnością. Najlepsza będzie zielona, ponieważ ma właściwości pobudzające. Zawarta w niej teina jest bowiem herbacianym odpowiednikiem kofeiny. Filiżanka zielonej herbaty może nam dostarczyć od 30 do 100 mg tej substancji. Jej działanie odczujemy później niż kofeiny po wypiciu kubka kawy, ale będzie ono utrzymywać się znacznie dłużej. W skład zielonej herbaty wchodzą także inne substancje pobudzające: tanina, pochodne ksantyny i teofilina. Dzięki nim i teinie zielony napar skutecznie pomoże nam w pozbyciu się uczucia senności, znużenia i wyczerpania.

Po trzecie: ma sporo do zaoferowania. Osoby regularnie ćwiczące powinny zwracać szczególną uwagę na to, aby systematycznie uzupełniać swoją dietę w witaminy oraz substancje, które zapewnią odpowiedni poziom energii. Zielona herbata jest bogata w cenne minerały, mikroelementy oraz witaminy A, B, C, E. W jej skład wchodzą również garbniki, alkaloidy, lipidy, aminokwasy, teina, wapń, potas, miedź, cynk, mangan oraz fluor.

Po czwarte: szybszy metabolizm. Mięta pomaga uregulować trawienie, z kolei zielona herbata wspiera odchudzanie (przyspiesza metabolizm i usuwa zbędne produkty przemiany materii). W żadnym razie nie zastąpi diety, ale może być świetnym dodatkiem.

Po piąte: Zwiększa wytrzymałość fizyczną. Zielona herbata zwiększa także wytrzymałość fizyczną, ponieważ bogata jest w antyutleniacze, które sprawiają, że nasz organizm używa tłuszczu jako paliwa potrzebnego, by uprawiać aktywność fizyczną. Dzięki niej będziemy osiągać jeszcze lepsze efekty.

Na podstawie materiałów 38PR

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *