Depresja w miejscu pracy – jak zapobiec?

autor: • 29 stycznia 2019 • NajnowszeKomentarze: (0)

Syndrom Blue Monday nie musi dotyczyć każdego z nas. Ostatni poniedziałek stycznia łączy się w naszej szerokości geograficznej z brakiem słońca, szaroburą aurą za oknem, zmniejszoną aktywnością fizyczną i tęsknotą za wakacyjnym luzem.

U szczególnie wrażliwych ten okres może prowadzić do sezonowych zaburzeń nastroju, również w miejscu pracy. Duży wpływ na nasz stan psychiczny ma otoczenie, więc postarajmy się staranne zaplanować przestrzeń biurową, w której spędzamy większość dnia.

Depresja biurowa

Okresowa depresja biurowa to zjawisko coraz częstsze na świecie. Liczba osób cierpiących na problemy z samopoczuciem, powodowane nadmiarem stresu i brakiem słońca rośnie. Wewnętrzne konflikty, presja i goniące terminy,to najczęstsze przyczyny gorszego samopoczucia. Co ciekawe, społeczności żyjące w prymitywnych warunkach, blisko natury, nie mają takich problemów. Dowodzi to, jak ogromny wpływ na nasze samopoczucie może mieć otoczenie.

Warto rozplanować je więc ze świadomością, że dla efektywnej pracy liczy się nie tylko liczba biurek, które da się wcisnąć we wnętrzu. Konieczna jest też przestrzeń, w której pracownicy będą mogli chwilę odpocząć, poczuć się swobodniej, a może nawet przenieść się tam na czas wykonywania niektórych zadań w pracy. Jeśli w biurze pracuje się na laptopach, dobrym rozwiązaniem może być inwestycja w fotel umożliwiający rozłożenie się pracownikowi lub wręcz sofę.

Drugim pomysłem może być biurko do pracy stojącej, by członek zespołu mógł zmienić pozycję na jakiś czas – długotrwałe siedzenie to zmora pracy w biurze nie tylko z punktu widzenia bólu kręgosłupa, ale też kreatywności – krew płynie wolno, mózg nie jest pobudzony. Stanowisko do pracy stojącej umożliwia przyjęcie bardziej naturalnej pozycji.

Pierwszy alarm!

Według psychologów wypalenie zawodowe przejawia się w trzech podstawowych symptomach: emocjonalnymwyczerpaniu, depersonalizacji (dystansowaniu się od innych, cynizmie) i obniżeniu zadowolenia z osiągnięć zawodowych.

Taki stan często prowadzi do poważniejszych problemów psychicznych. Bezsenność, brak apetytu, nawracające bóle głowy – to tylko niektóre sygnały, jakie wysyła nam organizm. Z czasem pojawić mogą się zaburzenia emocjonalne: przygnębienie, niska samoocena czy skłonność do irytacji.

Małymi krokami do lepszego samopoczucia

Pomocne mogą być ciepłe, optymistyczne kolory, odpowiednie naświetlenie wnętrza, a dobre samopoczucie z pewnością zapewni nam otoczenie pełne zieleni: cieszących oko roślin i kwiatów. Warto również zadbać o odpowiedni, wiosenno-letni zapach w biurze, stosować świece zapachowe, czy perfumy do wnętrz. Skutecznym bodźcem poprawiającym samopoczucie jest takżegrająca w tle relaksująca, spokojna muzyka.

Oczywiście nie należy ograniczać się jedynie do dbałości o wystrój miejsca pracy. Skupmy się na relacjach z innymi pracownikami, zastanówmy się w jaki sposób możemy łatwo i szybko poprawić atmosferę w biurze. Pracodawca powinien być świadomy możliwości wystąpienia takich problemów u swoich pracowników, aby w razie potrzeby być gotowym do pomocyw zwalczaniu sezonowej depresjiw swojej firmie. Najlepszym sposobem na to, jest organizowanie co jakiś czas spotkań integracyjnych po pracy.

Źródło: Newsrm.tv

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *