Damian Janikowski: A Ty, dbasz o siebie?

autor: • 23 marca 2018 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Damian Janikowski – zawodnik MMA, były zapaśnik, uczestnik i brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie oraz szczęśliwy mąż i ojciec – opowiada o codziennej trosce o zdrowie oraz zdradza sekret doskonałej kondycji i sukcesów sportowych.

W jaki sposób dbać o swoje zdrowie?

Damian Janikowski: Tak naprawdę codzienna ochrona naszego zdrowia powinna rozpoczynać się od oczywistych, ale niezwykle istotnych czynności. Przez cały rok powinniśmy zwracać szczególną uwagę na jakość spożywanych posiłków i odpowiednie nawodnienie naszego organizmu. Z powodu „braku czasu” bardzo często rezygnujemy z samodzielnego przygotowywania zdrowych potraw, a głód zaspokajamy szybkimi do przyrządzenia, ale niezdrowymi, przetworzonymi produktami. Powinniśmy w taki sposób bilansować naszą dietę, aby dostarczyć do naszego organizmu wszelkie niezbędne mikroelementy i pierwiastki, takie jak potas, cynk i sód. Ja sam, z powodu bardzo napiętego grafiku, rzadko samodzielnie przygotowuję posiłki, jednak cały czas pozostaję pod opieką dietetyka, z którym konsultuję dietę dobraną specjalnie do mojego stylu życia. Musimy pamiętać, że decydując się na korzystanie z gotowych posiłków, powinniśmy wybierać je świadomie. Obecnie mamy ułatwione zadanie, ponieważ coraz więcej firm szczegółowo informuje nas o składzie przygotowywanych dań. W razie potrzeby warto skorzystać również z suplementacji, która jednak powinna być uzupełnieniem, a nie alternatywą prawidłowej diety. W okresie zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na przeziębienie i utratę odporności, dlatego powinniśmy pamiętać o ubiorze adekwatnym do warunków atmosferycznych.

Czy to wystarczy, aby cieszyć się pełnią zdrowia?

Absolutnie nie, to jedynie początek drogi. Na czynniki chorobotwórcze jesteśmy narażeni niemal z każdej strony, dlatego ważna jest profilaktyka medyczna i regularne wykonywanie badań. Oczywiście nie chodzi o to, żeby całe dnie poświęcać na niekończące się wizyty u lekarzy, ale każdy z nas powinien np. raz w roku wykonywać badania krwi – morfologię, poziom cukru i cholesterolu oraz badanie moczu. Do tego warto dodać takie badania jak: endoskopia, konsultacje kardiologiczne, a dla mężczyzn również badanie prostaty.

Porozmawiajmy o tych badaniach…

Badania endoskopowe, takie jak gastroskopia czy kolonoskopia pozwalają zdiagnozować choroby układu pokarmowego. Wspominałem o odpowiedniej diecie – współcześnie wiele osób w ogóle się nad nią nie zastanawia, a przetworzone produkty i brak zbilansowanych posiłków przyczyniają się do szybszego rozwoju m.in. chorób jelita grubego. Nikogo nie trzeba również uświadamiać, jak istotna jest prawidłowa praca naszego serca. Regularne badania kardiologiczne, zwłaszcza EKG, pozwalają błyskawicznie wykryć m.in. niepokojące szumy serca. Osobiście przykładam szczególną uwagę zwłaszcza do tych badań, ponieważ odpowiednia praca serca zwiększa wydajność mojego organizmu podczas treningów i zawodów sportowych. Najtrudniejszym tematem dla mężczyzn są jednak badania prostaty. Wielu z nas obawia się wizyty u urologa, z powodu strachu i wstydu przed konsultacją lekarską. Sam zaliczałem się do tej grupy, ale teraz już wiem, że są one niezbędne dla „męskiego” zdrowia.

Duża liczba obowiązkowych badań może skutecznie zniechęcić. Jak znaleźć na to wszystko czas?

To prawda. Współcześnie ludzie posiadają mało czasu dla siebie. Ja jako sportowiec bardzo często żyję od treningu do treningu, ale priorytetem jest dla mnie rodzina, z którą chcę spędzać jak najwięcej czasu. Dlatego, staram się tak rozplanować moje obowiązki, żeby znaleźć czas dla moich najbliższych oraz zadbać o rozwój sportowy i moje zdrowie. Mam jednak to szczęście, że czuwa nade mną sztab profesjonalistów, którzy zalecają przeprowadzenie konkretnych badań. Odbywając je np. w ciągu jednego dnia, mogę utrzymać zalecaną regularność nawet przy szybkim i intensywnym stylu życia. Dzięki temu mam możliwość dostrzeżenia, jak ważne są w życiu mężczyzny i jednocześnie nieustannie poszerzam zakres wiedzy o stanie mojego zdrowia.

Powiedział pan, że szczegółowe badania możemy wykonać w ciągu jednego dnia. To możliwe? Na wiele z nich wciąż musimy oczekiwać w długich kolejkach…

Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem. Wiele placówek medycznych oferuje swoim pacjentom możliwość przeprowadzenia wszystkich ważnych badań np. w ciągu jednej doby.

Z pana wypowiedzi wynika, że zachowanie dobrego zdrowia i kondycji to zadanie niezwykle proste – wystarczy mała wewnętrzna mobilizacja. Dlaczego wciąż tak mało osób przeprowadza profilaktyczne badania, a tak wiele „praktykuje” negatywne dla zdrowia codzienne przyzwyczajenia?

Myślę, że wynika to ze społecznej nieświadomości. Dam prosty przykład – mamy okres zimowy i ujemne temperatury na oknem. Podczas spacerów z rodziną bardzo często widzę moich rówieśników i osoby młodsze, które chodzą bez czapki, szalika czy rękawiczek. Celowo podkreśliłem, że problem dotyczy nas – młodych ludzi, ponieważ najczęściej to my nie zwracamy uwagi na podstawowe elementy, które mają niezwykle istotny wpływ na zdrowie. Drugą stroną medalu jest fakt, że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważne są rutynowe badania kontrolne. Wiele chorób może rozwijać się bez wyraźnych, odczuwalnych symptomów. Dlatego, mimo że nie jestem lekarzem zachęcam do tego, aby przynajmniej raz w ciągu roku udać się do specjalisty w celu kompleksowego sprawdzenia stanu zdrowia.

Źródło: 38 PR

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *