Czekolada to jeden z tych produktów, które kojarzą się przede wszystkim z przyrostem wagi, dodatkowo jej spożycie silnie pobudza ośrodki przyjemności w mózgu, co może oznaczać, że trudno będzie poprzestać na małym kawałku. Czy oznacza to, że osoby będące na diecie muszą zrezygnować z tego przysmaku? Niekoniecznie, co więcej, jej spożycie może pomóc w walce z tkanką tłuszczową!
Chcesz schudnąć? Zrezygnuj z czekolady!
Taką odpowiedź zapewne słyszał każdy, kto choć raz w życiu starał się pozbyć dodatkowych kilogramów. Pozwólcie więc, ze podniosę was na duchu i powiem: „Chcesz skutecznie się odchudzać? Pozwól sobie na czekoladę!”. Zapewne brzmi to irracjonalnie, pozwólcie więc, że wyjaśnię skąd takie zalecenie.
Przede wszystkim, w zbilansowanej diecie jest miejsce na drobne przyjemności, niezależnie czy mówimy o redukcji wagi czy zwyczajnie o dbaniu o zdrowie. Ale ten argument nie jest wyjątkowo silny, przecież czekolada jest traktowana jako jeden z największych wrogów, gdy mowa o kształtowaniu sylwetki. Na szczęście stwierdzenie: „Pozwól sobie na czekoladę” można poprzeć znacznie silniejszymi argumentami niż zdroworozsądkowe podejście.
Czekolada przyspiesza odchudzanie
Trudno jednoznacznie określić, co jest zasługą takiego efektu. Być może to kwestia teobrominy zawartej w czekoladzie, która hamuje w pewnym stopniu rozkład cAMP, a ten nukleotyd nasila szereg reakcji w organizmie, m.in. tych prowadzących do spalania tkanki tłuszczowej. Jak to wygląda w praktyce? Naukowe doniesienia są dość zgodne w tej materii, dodatek czekolady poprawia samopoczucie, szczególnie na diecie o ujemnym bilansie energetycznym (głównie z uwagi na Anandamid, który zawiera), ale przyczynia się również bezpośrednio do nasilenia procesów spalania tkanki tłuszczowej. Jakich efektów możemy się spodziewać?
W przykładowym badaniu prowadzonym z udziałem 26 kobiet z nadwagą (BMI >25 do <43) zastosowano dietę z ujemnym bilansem energetycznym (kaloryczność 1500 do 1800 kcal w zależności od masy ciała). Grupa 1 bazowała na diecie bez przekąski, a w Grupie 2 zastosowano identyczną dietę, jednak dodatkowo pojawiły się 2 przekąski każdego dnia bazujące na ciemnej czekoladzie (60 % zawartości kakao), każda po 90 kcal (+/- 2 kostki). Po 18 tygodniach wyniki okazały się zaskakujące:
Grupa z czekoladą straciła więcej tkanki tłuszczowej (-3,9 vs – 3,6 kg), więcej centymetrów w obwodzie bioder (-5,8 vs – 5,4 cm) i znacznie więcej centymetrów w obwodzie pasa (-5,7 vs -3,5 cm). Dodatkowo nie było różnic między grupami, jeśli chodzi o poziom tkanki mięśniowej.
Czekolada może być znakomitym dodatkiem do diety odchudzającej, postrzeganie jej wyłącznie w kontekście kalorii jest błędem. Warto pamiętać, że spożywając ją w umiarkowanej ilości (3 – 4 kostki dziennie gorzkiej czekolady o wysokiej zawartości kakao – najlepiej powyżej 70 %) możemy liczyć również na działanie pro-zdrowotne.
Jacek Bilczyński
Referencje:
Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics, August 2011, Volume 111, Issue 8
„A Reduced-Calorie Dietary Pattern Including a Daily Sweet Snack Promotes Body Weight Reduction and Body Composition Improvements in Premenopausal Women Who Are Overweight and Obese”