Ćwicz w domu!

autor: • 24 maja 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Do ćwiczeń wcale nie jest nam potrzebna wielka sala treningowa. Wystarczy tylko kilka wolnych chwil i trochę chęci do tego, aby nawet w swoim domu stworzyć idealne miejsce na trening

Jedni nie chodzą do siłowni, bo nie wiedzą czego mogą się tam spodziewać, od czego powinni właściwie zacząć i co robić, żeby się nie skompromitować przed innymi tam obecnymi. Zupełnie niepotrzebnie! Zawsze znajdzie się ktoś, kto wskaże nam odpowiednią drogę. Poza tym warto pamiętać, że każda z osób tam trenujących również przeżywała kiedyś pierwsze zetknięcie z siłownią. Inni natomiast nie jeżdżą do siłowni, gdyż zwyczajnie nie znajdują na to czasu. To zapracowanie skutkuje kolejnymi problemami ze zdrowiem czy też otyłością. Nie trzeba jednak wychodzić z domu, aby nieco potrenować i zadbać o siebie. Jak powinny wyglądać ćwiczenia w domu?

Na początek rozgrzewka – od niej powinien się zaczynać każdy trening. Pozwala ona osiągnąć odpowiednie tętno, które potęguje efekty, ale i zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Standardowo są to podstawowe ćwiczenia rozciągające na każdą partię mięśniową oraz te typowo rozgrzewające – skakanka lub pajacyki.

Potem można podjąć się wykonywania pierwszych ćwiczeń. Na początek przysiady, które niejednokrotnie są niedoceniane. W gruncie rzeczy mogą jednak bardzo dobrze działać na nasze ciało. Angażują wiele mięśni, m.in. uda, łydki i pośladki. Odpowiednio przyjęta postawa pozwala również na obciążenie dolnych części pleców oraz brzucha. Ważną kwestią jest prawidłowe wykonywanie ćwiczenia. Pozycją wyjściową jest sylwetka wyprostowana ze ściągniętymi do tyłu łopatkami. Stopy powinny być rozstawione na szerokości barków. Należy uginać kolana aż do momentu, gdy udo stworzy równoległą linię do podłoża. W tej pozycji trzeba wytrzymać przez sekundę i wrócić do pozycji wyjściowej.

Poza przysiadami dobre są również pompki. Wykonywać je można w dowolnym miejscu i oczywiście nie potrzeba do tego żadnego dodatkowego sprzętu. Pompki klasyczne angażują mięśnie klatki piersiowej, mięśnie trójgłowe ramion oraz przednie aktony mięśni naramiennych. Pozycją wyjściową do pompek jest pozycja leżąca podparta na wyprostowanych ramionach. Później musi nastąpić obniżenie tułowia przez ugięcie ramion aż do momentu zbliżenia czubka nosa do podłoża. Co dalej? Ramiona zostają wyprostowane i następuje powrót do pozycji wyjściowej. Najczęstszym błędem, który popełniany jest przez osoby niedoświadczone to wyginanie grzbietu w łuk. Ci, którzy nie radzą sobie z klasyczną wersją pompek lub zwyczajnie im się one znudziły mogą również spróbować wariantu z podpartymi nogami, pompek niesymetrycznych czy też tzw. „damskich”.

Jeżeli mamy możliwość wykorzystania własnego sprzętu to z pewnością przyda nam się drążek. Pozwala on na wzmocnienie wszystkich partii mięśniowych pleców oraz ramion (akcent rozkłada się w zależności od zastosowanego chwytu oraz szerokości rozstawienia ramion). To ćwiczenie wykonuje się aż do swobodnego zawiśnięcia na drążku. Unoszenie powinno następować poprzez uginanie ramion do tego momentu, aż podbródek znajdzie się na wysokości drążka. Potem należy wrócić do pozycji wyjściowej. Często popełnianym błędem jest korzystanie przy tym ćwiczeniu z innych mięśni niż ramion i pleców.

Do ćwiczeń można też zaliczyć zwykłe chodzenie po schodach. Dzięki niemu w znacznie lepszym stanie mogą być mięście ud i pośladków. Może być też wykorzystany jako dodatek do wykonywanych ćwiczeń cardio. O tym, jak intensywne będą to ćwiczenia decydujemy już sami. Zależne to może być jedynie od rodzaju schodów. Wąskie i strome schody znacznie bardziej zaangażują mięśnie niż wchodzenie po szerokich, ułożonych pod niewielkim kątem. Warto zrezygnować z korzystania ze schodów ruchomych oraz wind, w celu zwiększenia efektów treningu.

W sferze marzeń wielu osób znajduje się też piękny brzuch. Aby popracować nad mięśniami brzucha wystarczy natomiast zaangażować ciężar swojego ciała. Do ich wzmocnienia wystarczy nawet 15 minut treningu codziennie. To niewiele, nawet gdy jesteśmy bardzo zapracowani. Warto zatem spróbować różnych ćwiczeń i w codziennym zabieganiu znaleźć chwilę na aktywność fizyczną.

Źródło: prasoweinfo.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *