Zarówno niedowaga, jak i nadwaga u kobiet mają znaczący wpływ na ich płodność. Niewłaściwe odżywanie może prowadzić do zaburzeń cyklu menstruacyjnego i owulacji, a co za tym idzie, do problemów z zajściem w ciążę
Jeśli naszym marzeniem jest posiadanie dziecka, ale mamy problem z wagą za wysoką lub zbyt niską, warto jak najszybciej zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia żywieniowe. To, co jemy ma bardzo duży wpływ na nasze predyspozycje zdrowotne do zostania rodzicami.
Zła waga zaburza cykl menstruacyjny
Wiele kobiet marzy o posiadaniu dzieci, ale pomimo usilnych starań, ciężko jest im zajść w ciążę. Bardzo nieliczna grupa kobiet ma świadomość tego, że ich nieudane próby mogą mieć bezpośredni związek z ich wagą, czy to za wysoką, czy zbyt niską. Już nawet kilka nadprogramowych kilogramów może skutecznie przyczynić się do problemów z zajściem kobiety w ciążę. – Powoduje to zbyt duża ilość estrogenów, które zakłócają owulację, a nawet mogą przyczynić się do jej braku. Poważniejsze konsekwencje może nieść za sobą otyłość, np. spowodować zespół policystycznych jajników – wyjaśnia dr Anna Bednarska-Czerwińska, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach. Podobnie jest w przypadku niedowagi, gdzie zaburzona zostaje gospodarka hormonalna, a jajniki przestają prawidłowo funkcjonować. Skutkować to może na przykład całkowitym brakiem miesiączki. Bardzo ważne jest więc unormowanie swojej wagi, jeśli na poważnie myśli się o potomstwie. Z kolei w późniejszym etapie, prawidłowa waga jest niezbędna, aby ciąża mogła rozwijać się prawidłowo.
Kłopot z niedowagą i nadwagą
Obie te przypadłości są tak samo szkodliwe, w przypadku gdy staramy się o dziecko. Korzystając z rady mgr Małgorzaty Pelikan, dietetyka klinicznego Centrum Dietetycznego 4Health w Katowicach, w przypadku niedowagi powinniśmy zwiększyć dzienną ilość posiłków do 6 – 7. – Poza śniadaniem, drugim śniadaniem, obiadem, podwieczorkiem i kolacją, warto zjeść również jedną lub dwie pełnowartościowe przekąski, np. kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa z masłem, warzywami i drobiową wędliną, czy półtłustym twarożkiem lub koktajl z owoców, jogurtu i orzechów z waflem ryżowym. Dozwolone są też zdrowe słodycze, np. domowe ciasto marchewkowe lub deser z twarożku i musu owocowego – mówi ekspert. Osoby cierpiące na niedowagę powinny także jeść więcej produktów o wysokiej gęstości odżywczej, czyli takie jak: oleje roślinne, miód, banany, awokado oraz ziemniaki, selera, pietruszkę i marchewkę. Warto też sięgać po chude, białe mięso i tłuste ryby, jak na przykład łosoś. Powinno się z kolei unikać produktów wysoko przetworzonych i tych z długimi terminami ważności, gdyż pomagają one tylko w przyroście zbędnej tkanki tłuszczowej. Należy też uważać na alkohol, mocną kawę i czarną herbatę.
Sytuacja ma się trochę inaczej w przypadku kobiet z nadwagą, które planują potomstwo. Osobom takim zaleca się spożywanie 5 posiłków dziennie, w tym 3 głównych i 2 przekąsek. Powinny się one opierać w głównej mierze na produktach pochodzenia naturalnego i być jak najlepszej jakości. Wskazane jest, aby każdy posiłek zawierał porcję warzyw, a posiłki główne dodatkowo pełnowartościowe białko i węglowodany złożone. Owoce natomiast powinno się jeść na drugie śniadanie. –Redukując masę ciała ważne jest by jeść regularnie odpowiednio mniejsze, lecz pełnowartościowe porcje posiłków. Warto dietę ustalić z pomocą specjalisty, by uniknąć błędów żywieniowych powodujących niedobory składników odżywczych – radzi dietetyk. Bardzo istotne jest także odpowiednie nawadnianie organizmu. Każdego dnia powinno się wypijać około 2, 5 litra płynów, może to być woda, herbaty lub niesłodzone kompoty owocowe. Dodatkowo, odpowiedni poziom nawodnienia chroni przed odkładaniem się toksyn w organizmie. Niezależnie od tego, czy kobieta pragnąca dziecka, boryka się z nadwagą, czy też z niedowagą, powinna rezygnować z jedzenia chipsów, zup i sosów w proszku, jedzenia typu fast-food oraz słodyczy. Warto też, prozdrowotnie zrezygnować z wszelkich używek.
Dieta wpływająca na płodność
Produkty pozytywnie wpływające na płodność to te, które zawierają dużo żelaza. Jest ono konieczne do prawidłowego funkcjonowania komórki jajowej i zarodka. Minerał ten można znaleźć przede wszystkim w mięsie i rybach, a także w korzeniu pietruszki, burakach, suszonych morelach, orzechach i roślinach strączkowych. W codziennej diecie konieczny jest też magnez, który odpowiada za prawidłowy podział komórek i replikacji DNA. Jego bogatym źródłem są: gorzkie kakao, kasza gryczana, rośliny strączkowe, zielone warzywa liściaste, ryby i orzechy. W jadłospisie każdej przyszłej mamy powinny się także znaleźć: kiełki pszenicy, pełnoziarniste produkty zbożowe, mąka z pełnego przemiału, mięso z indyka, owoce morza oraz jaja.