Śpiewanie w grupie może pomóc odzyskać zdrowie psychiczne, zwiększyć pewność siebie i pomaga poczuć się docenionym – twierdzą naukowcy z University of East Anglia na łamach pisma „Medical Humanities”.
Badacze zajęli się uczestnikami bezpłatnych, cotygodniowych warsztatów Sing Your Heart Out, prowadzonych w Norfolk. Jak wykazało półroczne badanie dotyczące 20 osób, warsztaty poprawiają nastrój oraz umiejętności społeczne. Śpiewające osoby z depresją, lękami czy chorobą dwubiegunową lepiej funkcjonowały w codziennym życiu.
Inicjatywa Sing Your Heart Out (SYHO) została zapoczątkowana w roku 2005 w szpitalu psychiatrycznym w Norwich, a następnie przyjęła się w społeczności. Jest skierowana zarówno do osób z zaburzeniami psychicznymi, jak i ogółu. We wspólnych śpiewach uczestniczą setki ludzi.
Inaczej niż w przypadku muzykoterapii, nikt nikogo nie wypytuje o zdrowie psychiczne, ani nie dyskutuje o nim. Nie trzeba też mieć dobrego głosu (specjalnie zrezygnowano ze słowa „chór”, by nie odstraszać ludzi). Nikogo się nie odrzuca, wszyscy są zrelaksowani i dobrze się bawią.
Jak powiedział BBC kierujący badaniami prof. Tom Shakespeare, wspólny śpiew to „niewymagające dużego zaangażowania, tanie narzędzie do odzyskiwania zdrowia psychicznego w społeczności”, dające uczestnikom dobre samopoczucie oraz poczucie przynależności. Poza tym śpiew jest korzystnym dla zdrowia ćwiczeniem oddechowym.
Autorzy badania zalecają szersze wprowadzenie tego rodzaju warsztatów śpiewu.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce