By tego dowieść, jeden z hiszpańskich uniwersytetów kazał swoim najbardziej biernym pracownikom przejść 5-tygodniowy cykl zumby. Z efektów zadowoleni byli wszyscy!
Analiza eksperymentu prowadzonego na Uniwersytecie Granady właśnie pojawiła się na łamach „Health Education Journal” i wskazuje jasno, że 5-tygodniowy program ćwiczeniowy zumby podnosi jakość życia uczestników. Rolę „szczurów laboratoryjnych” w tym wypadku odegrali pracownicy uniwersytetu wytypowani na podstawie niskiej aktywności fizycznej.
Nieprzypadkowo padło właśnie na pracowników akademickich, ponieważ ich 8-godzinne dni pracy składają się głównie z zajęć w postawie siedzącej. Tymczasem długie siedzenie coraz częściej jest uznawane za czynnik ryzyka przy wielu schorzeniach. Dlatego właśnie w Granadzie zapadła decyzja, by spróbować podnieść poziom zdrowia pracowników i zaszczepić im zdrowe nawyki.
Wszyscy uczestnicy pilotażowego programu otrzymali „dawkę” w postaci trzech sesji zumby tygodniowo pod koniec dnia pracy. Godzinne zajęcia prowadził absolwent akademii wychowania fizycznego, certyfikowany w zumbie.
Po pięciu tygodniach ćwiczeń zaobserwowano, że jakość życia uczestników znacząco się podniosła. Pod pojęciem jakości życia kryje się osiem istotnych obszarów: społeczny, emocjonalny, sprawność fizyczna, ból fizyczny, stan fizyczny organizmu, żywotność, zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie.
Naukowcy z Granady zwracają uwagę na dwa istotne wyniki. Po pierwsze, po 5 tygodniach z zumbą w prawie każdym obszarze z wymienionych powyżej zalety ćwiczeń utrzymywały się po ponad dwóch miesiącach!
Po drugie, szczególnie dużą korzyść zauważono w stanie emocjonalnym. Wybrani do badania pracownicy charakteryzowali się wyjątkowo niskim deklarowanym zdrowiem emocjonalnym i właśnie w tym obszarze odnotowali największy skok. Okazuje się więc, że o ile kilka tygodni ćwiczeń nie zrównoważy braku aktywności fizycznej, o tyle może znacząco podnieść zadowolenie z życia.