Lato i wysokie temperatury nie sprzyjają osobom starszym i tym, którzy zmagają się z chorobami krążenia. Gdy na zewnątrz jest gorąco powinny one znacznie bardziej na siebie uważać
Lato może przysparzać problemów, szczególnie osobom starszym, dzieciom oraz tym, którzy mają problemy z układem krążenia. Im zaleca się ograniczenie pobytów na zewnątrz, zwłaszcza między godziną 10 a 15, kiedy słońce operuje najmocniej. W czasie upałów pogotowie najczęściej wzywane jest do starszych osób, które podczas największego gorąca robią zakupy i wracają do domu obładowane torbami. Najlepiej w czasie upałów unikać zbędnego wysiłku, a jeśli się nie da, to często odpoczywać w cieniu lub robić sobie przerwy, chowając się np. w klimatyzowanych sklepach.
Podczas upałów nie można również zapominać o piciu wody. Gdy jest naprawdę gorąco dobrze jest jej wypić nawet trzy litry. Nie jest jednak tak, że każdy z napojów będzie w taką pogodę odpowiedni. Należy wtedy stronić przede wszystkim od kawy i piwa. One działają moczopędnie, a tym samym sprawiają, że bardziej się odwadniamy niż nawadniamy.
Wielu ludzi na samą myśl o tym, że musi wypić określoną ilość wody czuje niechęć. Dlatego też dobrze jest sączyć wodę po trochu, pić małymi porcjami. Pijąc dużą ilość na raz możemy poczuć, że jesteśmy pełni. Spożywając natomiast co pewien czas kilka łyków nie będziemy nasyceni, a tym samym za każdym razem po trochu będziemy gasić pragnienie.
W trakcie upału nie sprzyja też przebywanie w nagrzanych pomieszczeniach lub samochodach. Zanim wsiądziemy do pojazdu warto go przewietrzyć, gdyż temperatura wewnątrz może w takie dni sięgać nawet 60-80 stopni Celsjusza. Wsiadając nie posiłkujmy się od razu klimatyzacją, która będzie pracować zbyt mocno. Krok po kroku przystosowujmy się do nowej temperatury.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl