Zdarza się, że aktywność fizyczna wcale nie wychodzi nam na zdrowie. Tak jest w przypadku biegania w miejscach, gdzie powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Choć nie uda nam się z dnia na dzień odmienić całego środowiska to jest sposób na to, by omijać tego typu miejsca
W konkursie NASA Space Apps Challenge wyłoniono kolejnego zwycięzcę. Tym razem pierwsze miejsce zajęła aplikacja, która pozwala biegaczom na unikanie zanieczyszczonych miejsc. Aplikacja jest efektem dwudniowych zawodów, będących jednym z największych przedsięwzięć tego typu na świecie. NASA Space Apps Challenge to kilkudziesięciogodzinny maraton programistyczno-naukowy prowadzony pod egidą NASA – Amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Przed uczestnikami konkursu jest jedno zadanie – stworzyć aplikację lub platformę, która będzie przydatna w badaniach i eksploracji kosmosu.
W tym roku międzynarodowe zawody odbywają się już po raz piąty, ale po raz pierwszy w Polsce. Projektanci, graficy, inżynierowie oraz miłośnicy astronautyki i badań kosmosu spotykają się w 193 lokalizacjach rozsianych w 72 krajach.
Jury każdego z lokalnych hackathonów przyznaje po dwie nagrody główne dla autorów najlepszych projektów. Zwycięskie prace z całego świata ocenią następnie eksperci NASA, którzy wybiorą 25 najlepszych pomysłów. Ich autorzy zostaną zaproszeni do Stanów Zjednoczonych na ścisły finał NASA Space Apps Challenge.
Z ośmiu zaprezentowanych w sobotę i niedzielę rozwiązań polskie jury wybrało trzy najciekawsze. Dwa najlepsze zespoły ocenią teraz eksperci NASA, a trzeci weźmie jeszcze udział w międzynarodowym głosowaniu internatów, co również daje mu szanse na uczestnictwo w światowym finale.
Najwięcej punktów otrzymała drużyna Extremely Genius Geeks, której członkowie przygotowali aplikację Lungs Watcher. Jest ona szczególnie ważna dla biegaczy, którzy borykają się między innymi z alergią. Wszystko zaczyna się bowiem w tym wypadku od wprowadzenia do aplikacji podstawowych danych o swoim stanie zdrowia. Potem dodaje także dane dotyczące planowanej trasy biegu. W zamian za to aplikacja pokaże, z jakimi zanieczyszczeniami powietrza będzie się musiał liczyć każdy podczas pokonywania dystansu albo wskaże trasę alternatywną.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl