Prawdopodobnie każdy z nas uskarżał się kiedyś na ból szyi, czy karku. To przypadłość, która wbrew obiegowym opiniom, przytrafia się nie tylko pracownikom biurowym, którzy spędzają długie godziny na pracy przy komputerze, ale może dotknąć każdego
Na dolegliwości te wpływ ma wiele czynników. Na szczęście znając kilka fachowych porad można szybko temu bólowi zaradzić.
Skąd ten ból?
Kręgosłup szyjny to najbardziej ruchomy odcinek naszego kręgosłupa, jego główną funkcją jest zapewnienie podparcia i ruchomości głowy. Przyczyn powstawania bolesności może być wiele, ale zazwyczaj spowodowana jest ona spaniem na źle dopasowanej poduszce, niewłaściwą pozycją podczas siedzenia przy biurku lub komputerze, ale także nadmiarem stresu, który bezpośrednio przyczynia się do powstawania napięcia w okolicy barków.
Prawidłowa postawa to podstawa
Warto pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej sylwetki podczas siedzenia i wykonywania innych czynności, które angażują naszą szyję lub kark. Należy zwrócić uwagę, żeby biurko czy laptop nie były ustawione zbyt nisko, co wymusi zbytnie pochylenie sylwetki w przód. Osoby z wadą wzroku powinny zadbać o odpowiednią korektę, żeby nie prowokować wychylania się do przodu. Zaleca się robienie sobie przerw w siedzeniu w jednej pozycji, co godzinę, półtorej powinno się przeciągnąć, rozprostować oraz zrobić sobie krótką gimnastykę kręgosłupa szyjnego. 10 – 15 minut każdego dnia w zupełności wystarczy, aby wzmocnić mięśnie szyi i karku, co tym samym uchroni nas od powstawania kontuzji.
Profilaktyka przede wszystkim
Należy pamiętać też o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym unikniemy dolegliwości bólowych:
* Pamiętaj, aby monitor komputera w pracy lub domu ustawić na wysokości oczu,
* Zadbaj o dobrze dopasowaną poduszkę, która pod wpływem ciepła dostosowuje się do kształtu głowy i szyi,
* W trakcie rozmowy telefonicznej trzymaj słuchawkę w dłoni, nie podtrzymuj jej barkiem, gdyż wymusza to na szyi bardzo nienaturalny skręt,
* W wietrzne dni chroń kark przed przewianiem, także podczas podróży jakimikolwiek środkami lokomocji.
Kiedy warto odwiedzić lekarza?
Bólu w odcinku szyjnym nie powinno się bagatelizować, ponieważ może być on efektem zmian zwyrodnieniowych. Długo utrzymująca się bolesność jest pierwszym sygnałem, że należy skonsultować się z lekarzem ortopedą, który następnie skieruje nas na konkretne badania i fizjoterapię. Zmiany na tle zwyrodnieniowym mogą objawiać się dodatkowo silnymi bólami głowy, sztywnością karku, a nawet prowadzić do omdleń. Często jest to tak zwany ból promieniujący, który może obejmować poza szyją również barki, a nawet całą rękę i powstaje w wyniku ucisku różnych struktur na nerwy szyjne. Konieczna jest wtedy wizyta u specjalisty i wykonanie dodatkowych badań, takich jak USG, RTG, czy rezonans magnetyczny. To dopiero pozwoli lekarzowi podjąć kolejne kroki i kiedy to niezbędne zlecić odpowiednią rehabilitację, prowadzoną przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Jak ostrzega Marcin Baranowski, specjalista MEDI – system – Nie należy lekceważyć dolegliwości bólowych kręgosłupa szyjnego, gdyż może to doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które mogą być trudne do odwrócenia.