Nadwrażliwi na gluten

autor: • 8 września 2016 • Kuchnia, Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Nie każdy dobrze znosi spotkania z glutenem. Nie zawsze jest to jednak zależne od celiakii czy nawet alergii na pszenicę. Niejednokrotnie u podstaw problemu leży nadwrażliwość na gluten

W ostatnim czasie środowisko naukowe potwierdziło istnienie jeszcze jednaj niepożądanej formy reakcji na gluten. Jest to tzw. nieceliakalna nadwrażliwość na gluten. W skrócie nazywa się ją NCGS (z ang. Non-Coeliac Gluten Sensitivity).

Naukowcy z kliniki w Maryland w USA szacują, że schorzenie to występuje nawet u 6 proc. populacji. Aktualnie nie ma testów potwierdzających nadwrażliwość na gluten, a diagnoza opiera się tylko na wykluczeniach, a to znacznie utrudnia proces rozpoznania i odpowiedniego reagowania na ten problem. Możemy jednak wyróżnić pewne cechy, które są charakterystyczne dla tego rodzaju przypadłości.

O nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten mówimy m.in. wtedy, gdy wykluczona już została celiakia. Podobnie jest w przypadku alergii na pszenicę. Jeśli zostanie ona wykluczona, a badania wykażą brak podwyższonego poziomu przeciwciał IgE to być może kolejny znak, że nasz organizm może zmagać się ze znacznie mniej znanym problemem. Do takich samych wniosków mogą dojść specjaliści, którzy zaobserwują u nas dodatkowo ustąpienie symptomów na diecie bezglutenowej oraz ich powrót, gdy gluten zostanie na nowo wprowadzony.

Na jakie symptomy należy zwrócić szczególnie uwagę? Będzie to: ból i obrzmienie brzucha, wzdęcia, uczucie ciężkości i pełności, „przelewanie” w żołądku. Objawy te trudno odróżnić od objawów zespołu jelita wrażliwego (IBS). W przeciwieństwie do celiakii, dotychczas nie opisano powikłań nieleczonej NCGS, zwłaszcza ze strony współistniejących innych chorób autoimmunologicznych.

Badania pokazują również, że objawy NCGS mogą być w wielu przypadkach związane z nietolerancją łatwo fermentujących, słabo wchłanianych węglowodanów, tzw. FODMAP (z ang. Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides and Polyols), obecnych w pszenicy, a nie nadwrażliwością na gluten. Analizy w tej kwestii musza jednak zostać pogłębione.

Źródło: Projekt „Zachowaj Równowagę”

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *