O niebezpiecznych skutkach palenia papierosów można usłyszeć właściwie na każdym kroku. Nadal jednak wielu w ogóle nie kwapi się do tego, aby rzucić ten nałóg. Nie tylko nie chcą oni zrezygnować z papierosa, ale i niechętnie udają się do specjalistów, którzy mogą ocenić stan ich zdrowia, który pod wpływem tych nawyków diametralnie się zmienia
Wmawiając sobie, że z pewnością nam się nie uda i łamiąc się po pierwszym dniu od odstawienia papierosów z pewnością nie zajdziemy daleko. Do tego, aby rzucić papierosy potrzebna jest nie tylko determinacja, ale i niejednokrotnie profesjonalne wsparcie. Jest to uzależnienie, którego oczywiście trudno się pozbyć. Dostępność na rynku różnych środków połączona z jasną i sprawdzoną informacją na temat tego, jak powinno wyglądać ich używanie z pewnością może stanowić pierwszy krok w walce o każdy kolejny dzień bez papierosa.
Co ważne, jeśli pacjent czuje, że sam nie poradzi sobie z problemem to niezwłocznie powinien się udać do swojego lekarza lub którejś z poradni antynikotynowych. Tam, pod kontrolą lekarza, będzie w stanie rozpocząć skuteczną terapię.
Palacze często obawiają się wielu skutków ubocznych, np. tego że przytyją lub staną się bardziej nerwowi. Wszystko to zależy jednak od uwarunkowań psychologicznych i wypracowanych nawyków. Po papierosa sięgamy zazwyczaj w określonej sytuacji – na przykład podczas dyskusji lub w chwili zdenerwowania. Niejednokrotnie nie chodzi tu nawet o potrzebę zaspokojenia głodu nikotynowego, a zajęcie czymś rąk. Nic zatem dziwnego, że chcąc rzucić palenie wybieramy sobie automatycznie jakiś jego zamiennik. Niejednokrotnie są to właśnie słodycze lub inne produkty spożywcze. I tak naprawdę to ten nawyk stoi u źródeł tycia.
Osoby odrzucające palenie z dnia na dzień mogą poczuć się gorzej, pojawia się bowiem głód nikotynowy. Nie jest to jednak groźne dla organizmu. Groźne jest raczej omijanie drzwi lekarza ze strachu przed badaniami kontrolnymi. Obawy przed tym, że specjalista znajdzie coś niepokojącego w naszym organizmie są niesłuszne. Warto sprawdzać czy coś złego nie dzieje się w naszym ciele, aby móc równie szybko zainterweniować. Wtedy istnieje naprawdę spora szansa na to, że nawet nowotwór nie będzie dla nas straszny.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl