Złe przekąski

autor: • 4 marca 2016 • Kuchnia, NajnowszeKomentarze: (0)

Jeżeli chcesz, choć na pewien czas, zerwać z jedzeniem smakołyków to nie warto tego odkładać na jutro ani pojutrze. Zacznij od dziś!

Co może być wielką miłością, od której trudno się uwolnić? Z pewnością słodycze. Wielu nie może sobie poradzić z odstawieniem ich choćby na kilka dni. Usunięcie z jadłospisu słodyczy czy słonych przekąsek, a także włączenie do niego na przykład naturalnych soków warzywnych oraz owocowych pozytywnie i zauważalnie wpłynie na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Co jest złego w słodyczach?

Są to produkty najczęściej sztucznie słodzone substancjami zastępującymi cukier. Zawierają barwniki spożywcze i konserwanty, które poprawiają ich walory smakowe i wygląd. Mogą zawierać także gumę guar, gumę karobową, tłuszcze trans i nasycone kwasy tłuszczowe. Nadmiar wszelkiego rodzaju cukrów w organizmie grozi zachwianiem gospodarki hormonalnej i prowadzi do wzrostu oporności tkanek na insulinę. Taka sytuacja z czasem może z kolei wpłynąć na rozwój cukrzycy typu II. Podnosi się poziom cholesterolu we krwi, prowadząc do rozwoju miażdżycy, nadciśnienia i chorób serca. Od słodkich przekąsek można się również uzależnić, a to oznacza, że im później próbujemy je odstawić tym trudniej nam to przychodzi.

Nie wszystko od razu. Na początku warto nieco ograniczyć ich spożywanie. Co już i tak może być sporym wyzwaniem. Zazwyczaj sięgamy po słodycze w ramach przekąski. Aby zapobiegać tym momentom dobrze jest unikać uczucia głodu, a więc jeść mało, ale często. Wszystko po to, by nie odczuwać jeszcze większej potrzeby zajadania się słodyczami. Dobrze jest przy tym pić przynajmniej 1,5l płynów.

Oczywiście dobre tu będą wszystkie lekkie zamienniki. Zamiast sięgnąć po coś słodkiego warto zjeść na przykład jogurt naturalny z dodatkiem świeżych owoców. Odpowiednie będą też orzechy, rodzynki, morele czy suszone śliwki. Jednak z ich spożywaniem należy bardzo uważać. Są to bowiem produkty wysokokaloryczne.

Słonym przekąskom mówimy: Nie!

Słodycze to nie jedyny problem. Kłopotów mogą nam także przysporzyć słone przekąski. To kolejna kategoria produktów, bez których nasza organizm będzie się czuł lepiej. Wynika to z prostych przeliczników kalorycznych. Chipsy czy słone orzeszki ziemne mogą mieć naprawdę sporo kalorii, a ich nadmiaru chcemy przecież unikać. Słone przekąski często są tłuste, zawierają sztuczne aromaty, cukier, glutaminian sodu i inne składniki, które zwiększają ryzyko między innymi występowania nadwagi.

Zamiennikiem mogą być naturalne chipsy z warzyw i owoców. Można je kupić w sklepie, uprzednio upewniając się na temat ich składu lub przygotować w domu np. z cukinii, buraków, marchwi, kalarepy, jabłek i innych podobnych składników.

Takie zmiany są dobre dla naszego organizmu. Wymagają naszego zaangażowania i silnej woli, ale z pewnością dadzą nam wielką satysfakcję i zdrowsze życie.

Źródło: Neuron Agencja PR

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *