Zdrowe oddychanie

autor: • 27 lipca 2015 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Wszyscy oddychamy, ale rzadko zastanawiamy się, jaki wpływ ma na nas sposób oddychania. Prawidłowy oddech może poprawić nasze samopoczucie, stan zdrowia, a także uchronić nas przed infekcjami. Jak więc zdrowo oddychać?

Złap oddech przez nos
Nos spełnia szczególną rolę w oddychaniu. Jest tak skonstruowany i wyposażony, że stanowi idealny przedsionek do dróg oddechowych, skąd powietrze przenika do krtani i tchawicy, aż do oskrzeli. Na końcu dociera do płuc, u podstawy których znajduje się przepona, dzięki której właśnie oddychamy. Nos spełnia także bardzo ważną rolę ogrzewając wdychane powietrze, co jest szczególnie istotne, gdy na dworze panują niskie temperatury. Wszystko to odbywa się za sprawą gęstej sieci naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa. Pełni on także wraz z zatokami rolę nawilżacza, dzięki czemu unikamy podrażnienia dróg oddechowych przez suche, zimne powietrze. Nos ma też za zadanie filtrować zanieczyszczenia. Robi to przy pomocy włosków i komórek rzęskowych, które mają konstrukcję mikroskopijnych miotełek. W nosie znajdują się także komórki tubkowe wydzielające śluz, do którego przyklejają się potencjalnie niebezpieczne mikroby i cząsteczki kurzu lub pyłu, a także pyłki roślin. Ważne jest więc, aby dbać o nos między innymi poprzez nie zbyt długie przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych lub silnie zadymionych. Warto używać nawilżaczy powietrza, choćby najprostszych wieszanych na kaloryferach. Na rynku do wyboru jest ich teraz całe mnóstwo. Gdy dopadnie nas katar zaleca się używanie tylko chusteczek jednorazowych, a także stosowanie wyłącznie naturalnych preparatów z zawartością olejków eterycznych i soli morskiej. Należy wystrzegać się kropel i innych specyfików obkurczających błonę śluzową nosa, bo mogą one powodować uszkodzenia, które w efekcie osłabiają naturalną barierę ochronną.

Ćwicz przeponę!
Dzieci do czwartego roku życia oddychają prawidło. Potem, jako dorośli zatracamy naturalną umiejętność głębokiego oddychania i większość ludzi przestaje używać aktywnie przepony, w szczególności kobiety. W efekcie mamy niedotleniony organizm, odczuwamy bóle głowy, silne zmęczenie, mamy wiotką i poszarzałą cerę. Podczas modelowego wdechu przepona obniża się i robi miejsce dla powiększających się płuc. Wtedy właśnie używamy ich w pełni. Z kolei przy wydechu przepona pomaga wypchnąć z płuc powietrze nasycone dwutlenkiem węgla.
Bardzo łatwo można sprawdzić, czy aktywnie korzystamy z przepony. Wystarczy położyć delikatnie jedną rękę na klatce piersiowej, drugą na brzuchu, poniżej mostka, tam gdzie znajduje się przepona. Jeżeli ręka na przeponie nie unosi się, oznacza to, że oddychamy zbyt płytko. Płytki, nieregularny oddech jest zazwyczaj objawem dużego napięcia i stresu. Kiedy oddech jest długi i spokojny, relaksujemy się i odpoczywamy. Na szczęście istnieją techniki wyćwiczenia głębokiego i harmonijnego oddychania. Gdy uda nam się posiąść tę umiejętność, będziemy mogli łatwiej i szybciej uspokajać się, rozluźniać, a przy tym obniżyć ciśnienie krwi. – W pogłębieniu oddechu pomogą ćwiczenia oddechowe i aktywność fizyczna, w tym taniec – mówi Olga Mieszczanek, terapeutka tańcem i nauczycielka movement medicine. – Taniec jest fantastyczną aktywnością, wzmacniającą całe ciało i aktywizującą przeponę, zajęcia tańca terapeutycznego dodatkowo uwalniają emocje, harmonizują i doskonale regulują oddech – dodaje.
Warto nauczyć się poprawnie używać przepony i dzięki temu zdrowo i w pełni oddychać. Bardzo przydatne mogą się okazać tutaj ćwiczenia oddechowe, które rozwijają nasze umiejętności i poszerzają wiedzę z zakresu ludzkiego ciała.

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *