O tym, jak ważny jest dla nas wzrok przekonujemy się dopiero wtedy, gdy zaczynamy mieć z nim problemy. Te problemy niejednokrotnie pojawiają się jednak na nasze własne życzenie. Z czego wynikają zaniedbania względem naszych oczu?
Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dlatego też nie możemy sobie pozwolić na takie zaniedbania jak pomijanie wizyt kontrolnych u okulisty czy nadmierne eksploatowanie oczu. O wspomnianych wizytach zapomina naprawdę wielu z nas. Kilka procent właściwie nigdy nie badało natomiast swoich oczu. Trudno się zatem spodziewać, że coś się w tej kwestii nagle zmieni, a wspomniane osoby nagle zaczną interesować się profilaktyką.
Dobry wzrok to gwarancja naszego komfortu i dobrego samopoczucia. Niestety, zbyt rzadko mówi się o tym, jak ważna jest w tej kwestii wspomniana już profilaktyka. O potrzebie edukacji społecznej w przypadku wzroku mówi się jedynie w sytuacjach wyjątkowych. Należy o niej jednak mówić nie tylko przy okazji Światowego Dnia Wzroku, który przypadka na 13 października, gdyż jak podkreślają eksperci, dane są przerażające. Aktualnie z powodu ciężkiego upośledzenia wzroku na całym świecie cierpi 284 miliony ludzi, co stanowi połowę populacji krajów Unii Europejskiej. Według prognoz nawet jeden na 30 Europejczyków straci wzrok w ciągu swojego życia. W Polsce, jak pokazują badania, również prawie połowa ludzi potrzebuje korekcji wzroku. Najczęstsze wady to krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność, czyli prezbiopia.
W dobie rozwoju nowoczesnych technologii i zaawansowania współczesnej okulistyki, aktualnie wykrywanie wad wzroku i ich korekcja jest dużo łatwiejsza i bardziej komfortowa dla pacjentów. Poza standardowym leczeniem wad wzroku w postaci noszenia szkieł korekcyjnych lub soczewek w ciągu dnia, możemy sięgnąć po bardziej nowoczesne metody. Jedną z nich jest laserowa korekcja wzroku, czyli bardzo precyzyjna metoda mikrochirurgiczna, która koryguje krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.
Poza nią pacjenci korzystają również z ortokorekcji, a więc niechirurgicznej metody, która polega na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych tzw. OrtoK podczas snu.
Choć metod w okulistyce nie brakuje to wszystko zależy od pacjenta. On musi wykonać pierwszy krok, dzięki któremu lepiej będzie oglądać otaczający świat. Obchodzony natomiast 13 października Światowy Dzień Wzroku, to dobry powód, aby bliżej przyjrzeć się swoim oczom i jeśli jest taka potrzeba wybrać się do okulisty.
Źródło: Innovation PR