Wiosną zadbaj o stawy

autor: • 19 maja 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Choć wiosna gwarantuje nam znacznie lepszy nastrój to z pewnością nie może nic poradzić na stawy, które po zimie nie u wszystkich są jeszcze odpowiednio rozgrzane. Czas się nimi zająć!

Wraz z nadejściem wiosny zaczynamy się angażować w nowe czynności i mamy zupełnie inne obowiązki. Zaczynamy prace w ogródku, na działce, a także jeździmy na rowerze. Wszystkie te nowe dla organizmu działania obciążają nasze stawy. Można złagodzić te objawy. Trzeba jednak stosować się do kilku zasad.

Na początku rozstrzygnijmy, dlaczego między innymi prace w ogrodzie mogą być takie uciążliwe dla naszych stawów. Gdy często klęczymy na ziemi, podnosimy ryzyko zapalenia kaletki podrzepkowej, która utrzymuje rzepkę we właściwym położeniu. Dolegliwość ta, zwana również kolanem klęczących, wywołuje bolesny obrzęk kolana. Częste klęczenie jest również jednym z czynników pogłębiających chorobę zwyrodnieniową stawów. Urazy stawu kolanowego, skokowego, łokciowego czy też całego kręgosłupa mogą się pojawić po pierwszych w sezonie wycieczkach rowerowych. Kolarzom zawodowym, jak i amatorom, najczęściej przytrafiają się urazy chrząstki i chondromalacja, czyli „rozmiękanie chrząstki”. Ich ryzyko podnosi też przeciążenie stawu czy upadek. Dodatkowo problemem może być nasz wzrost oraz nadwaga.

Wszyscy miłośnicy nordic walking powinni zwrócić uwagę na to, w jaki sposób podchodzą do tej aktywności. Mimo, że podczas spacerów z kijkami ciężar ciała teoretycznie jest równomiernie rozłożony to nadal może wystąpić kilka rodzajów kontuzji. Może dojść między innymi do naderwania więzadeł w kolanie, zwichnięć, skręceń stawu kolanowego, skokowego oraz urazów w obrębie stawu biodrowego, a nawet pęknięć kości stępu i palców. Kijki również muszą być odpowiednio trzymane, w przeciwnym razie może dojść do urazów nadgarstka.

Aby nie martwić się możliwością wystąpienia tych urazów należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią wagę ciała, a więc stosować właściwą dietę i nie bać się aktywności fizycznej. Trzeba też zwrócić uwagę na to, jakie stawy mogą być narażone na niedogodności podczas wykonywanych przez nas ćwiczeń. Te, które są nieprzyzwyczajone do aktywności mogą sobie z nimi nie poradzić, dlatego przed każdym wysiłkiem warto się dobrze rozciągnąć i rozgrzać. Nie zaszkodzą przy tym także ochraniacze, którymi możemy zabezpieczać stawy.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *