Wielu marzy o uśmiechu podobnym do tego, którym chwalą się gwiazdy na czerwonych dywanach. Żaden problem! Chcesz pięknych zębów? Komputer potrafi je zaprojektować!
Okazuje się, że w walce z brakami w uzębieniu można walczyć na wiele różnych sposobów. Nie trzeba się opierać wyłącznie na tradycyjnych metodach. Kolejne lata badań pozwalają się nam zmierzyć z rozwiązaniami gwarantującymi idealny uśmiech.
Zanim jednak przyjdzie czas na najbardziej nowoczesne metody, przyjrzyjmy się tym, które do tej pory były dostępne w stomatologii. W zależności od indywidualnych wskazań, stomatolog może zrekonstruować zęby pacjenta między innymi za pomocą protez. Mogą one być zarówno częściowe, jak i całkowite. Ciągle dostępne są także mosty protetyczne, które osadzane są na stałe. Dzięki nim da się odbudować cześć łuku zębowego. Pacjenci mogą pomyśleć także o koronach. Pozwalają one na maskowanie i uzupełnianie ubytków na uszkodzonym zębie własnym lub osadzanym na implancie, czyli tytanowej śrubie. Wtedy właśnie korona swoim wyglądem i funkcją zastępuje normalny ząb. Osoby borykające się z brakami w uzębieniu mogą też skorzystać z wkładów koronowo-korzeniowych. W przypadku złamania zęba pełnią rolę stabilizującą i wzmacniającą. Są także płatki porcelany, które odtwarzają fragmenty lub cały ząb, często bez ingerencji w inne tkanki. Pozostają również uzupełnienia typu inlay i onlay. Najlepiej jest je stosować w przypadku rozległych ubytków. Rozwiązanie z pewnością można uznać za trwałe i estetyczne. Co więcej, całość wygląda bardzo naturalnie.
Rozwój protetyki stomatologicznej, a wiec dziedziny stomatologii, której celem jest przywrócenie estetyki oraz funkcjonalności naszemu zgryzowi, pozwala też na wykonanie koron i mostów w o wiele wyższej jakości. Wszystko dzięki systemowi CERC i zaawansowanej technologii CAD/CAM, która pozwala na wykonanie pełnoceramicznych prac protetycznych na naprawdę wysokim poziomie.
W stomatologii tego komputerowego systemu używa się do wykonania między innymmi licówek, koron, mostów, wypełnień typu inlay. Przy tradycyjnych metodach, bez użycia CEREC, proces oczekiwania składa się zazwyczaj z 2-3 wizyt w przeciągu kilku tygodni, gotowa praca może bowiem po przymiarce wymagać dalszych modyfikacji. Teraz przy pomocy technologii CAD/CAM proces ten trwa do 2 godzin, co eliminuje konieczność stosowania uzupełnień tymczasowych. Nie dość, że wszystko krótko trwa to wykonane jest niezwykle precyzyjnie.
Badanie odbywa się przy użyciu kamerki, którą umieszcza się wewnątrz ust pacjenta. Wykonuje ona swego rodzaju optyczny wycisk zębów. Dzięki temu możemy po niedługim czasie obejrzeć bardzo wnikliwie cały zeskanowany zgryz na ekranie komputera. To przeniesienie na ekran pozwala też lekarzowi na wirtualną rekonstrukcję. Potem łatwiej jest mu cały proces przenieść do rzeczywistości.
Warto zauważyć, że odpowiednie nawyki po zabiegu pozwalają pacjentom cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat. Wszystko to zależy jednak od naszej troski.
Źródło: Skymed.pl