Tenis przestaje być postrzegany jako dyscyplina sportu zarezerwowana jedynie dla wybranych. Choć rozpoczęcie zawodowej kariery wiąże się ze sporymi inwestycjami, to amatorskie treningi nie wymagają aż tak dużych nakładów pieniężnych. Wystarczy dobra rakieta, wygodny strój i wolny kort tenisowy, których w Polsce z każdym rokiem przybywa. Dlaczego warto postawić na tenis ziemny? Podpowiadamy.
Tenis ziemny – korzyści dla zdrowia
Regularne uprawianie sportu to wiele korzyści dla naszego zdrowia. Gra w tenisa również może przyczynić się do poprawy kondycji czy przeciwdziałania rozwojowi poważnych schorzeń. Treningi na korcie pozytywnie wpływają na pracę układu odpornościowego, pozwalają zwiększyć wydolność krążeniowo-oddechową, zwiększyć wytrzymałość, a to tylko niektóre z plusów wynikających z gry w tenisa. Uprawianie tej dyscypliny wymaga także dobrej koordynacji ruchowej, sprawności i zwrotności, nad którymi można skutecznie pracować w trakcie codziennych treningów pod okiem instruktora lub bardziej doświadczonego tenisisty-amatora.
Tenis ziemny – lekarstwo na stres
Jednym z powodów, dla których wielu z nas nie wyobraża sobie udanego dnia bez aktywności fizycznej, jest nieustanny stres. Presja odczuwana w pracy, a nawet w domu nie pozwala czerpać radości z życia, a wręcz przeciwnie – pozbawia nas energii do działania. Warto temu zaradzić poprzez tenis – kilka sesji treningowych w tygodniu powinno zadziałać z korzyścią dla naszej kondycji psychicznej. Oderwanie się od codziennych problemów i skupienie na wysiłku fizycznym to niezawodne remedium na chroniczny stres. Na korcie kształtuje się także siłę charakteru oraz nabywa się pokory – a to wszystko pozwala lepiej sobie radzić z codziennymi nerwowymi sytuacjami i negatywnymi emocjami.
Tenis ziemny – trening nie tylko dla ciała, ale i umysłu
Każdy, kto choć odrobinę śledzi zmagania zawodowych tenisistów doskonale wie, jak wielka konkurencja panuje zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Trzeba pamiętać o tym, że tenis to sport, w którym umysł odgrywa równie ważną rolę, co sprawność fizyczna. Uczy taktycznego myślenia, utrzymywania skupienia przez długi czas i uważnej obserwacji ruchów przeciwnika. Dobry bekhend czy forhend nie wystarczą – trzeba nieustannie analizować sytuację na korcie, dostosowywać taktykę do poczynać oponenta, a także wykazywać się dobrą antycypacją. Czasem nie siła jest najważniejsza, a umiejętne wykorzystywanie geometrii kortu, co nierzadko staje się kopalnią “łatwych” punktów.