Kiedyś tatuaże były czymś ekstrawaganckim i zarezerwowanym tylko dla nielicznych. Dzisiaj to powszechna i bardzo popularna forma zdobienia ciała, która wyraża więcej, niż nam się wydaje na pierwszy rzut oka
Dlaczego się tatuujemy?
Wielu badaczy podejmuje ostatnio w swoich pracach badawczych, tematykę z zakresu społecznego i kulturowego wymiaru tatuowania się. Szukają odpowiedzi na pytanie, jaki jest główny powód, dla którego ludzie tak bardzo upodobali sobie tatuowanie ciała.
Zdaniem dr Agaty Dziuban z Instytutu Socjologii UJ, tatuaż można potraktować, jak rodzaj narzędzia, dzięki któremu wiele osób obecnie konstruuje i wyraża swoje „ja”. – Jest to tendencja bardzo wyraźna we współczesnym indywidualistycznym społeczeństwie, gdzie jednostki, wobec osłabienia więzów klas, grup, czy narodów, stają się coraz bardziej twórcami swojej tożsamości – dodaje badaczka. Socjolożka twierdzi również, że tatuaż można uznać za dość radykalną praktykę tożsamościową. – Przekształca on bowiem i ciało, i samoświadomość jednostki, a także sposób jej postrzegania przez innych. Szczególnie ciekawe w tatuażu jest też to, że jest on trwały – bo trudny do usunięcia – co czyni z niego praktykę nietypową w epoce, gdy wiele rzeczy jest płynnych – mówi.
Powodów, dla których tatuujemy na własnym ciele rozmaite wzory, napisy, czy rysunki, może być sporo. W zasadzie, każdy człowiek może mieć swój prywatny powód, zupełnie inny od wszystkich pozostałych. Jednak wspólnym mianownikiem dla większości wykonanych tatuaży, jest chęć wyrażenia samego siebie i pokazania skrawka swojej osobowości w nieco odmienny sposób.
Z drugiej jednak strony, tatuowanie jest także procesem twórczym i w jakiś sposób to właśnie ono kreuje ludzi. Nie tylko dlatego, że zmienia ich ciało, ale przede wszystkim praktyka ta ma wpływ na osobowość danego człowieka. Część ludzi na przykład tatuuje sobie coś, co ma być dla nich przestrogą, bądź podnosić ich na duchu w trudnych sytuacjach życiowych.
Badania także pokazują, że wielu osobom decyzja o wytatuowaniu się pomogła w odzyskaniu kontroli nad własnym ciałem, czy nawet własnym życiem. Inni z kolei postanowili uwiecznić na swojej skórze ważne wydarzenia ze swojego życia. Dzięki wszystkim tym powodom, tatuaże stają się swoistego rodzaju źródłem wiedzy o życiu drugiej osoby.
Tatuaże w oczach innych
Kwestią zupełnie odrębną jest natomiast fakt, jak reszta społeczeństwa postrzega osoby wytatuowane. Jak wynika z badań, w wielu sytuacjach, w dużych miastach, rodzinach, na ulicach, a zwłaszcza na uczelniach i w miejscach pracy, noszenie tatuaży jest nadal problemem. Osoby wytatuowane przyznają nawet, że z powodu tatuaży, czasami spotykała ich agresja słowna, czy nawet fizyczna ze strony nieznanych ludzi.
Niestety, wiele osób nieprzychylnie nastawionych do tatuowania, zapomniało, że tatuaż w różnych zakątkach świata ma swoją wielowiekową już tradycję. W społeczeństwach przedpiśmiennych, tatuowanie spełniało bardzo ważną funkcję, integrującą całą społeczność.
Dzisiaj bez wątpienia w tatuażach nadal jest obecny silny wątek kulturowy i społeczny.