Serwatka składnikiem kosmetyków

autor: • 31 maja 2016 • Najnowsze, UrodaKomentarze: (0)

Serwatka nie kojarzy się w sposób oczywisty z kosmetykami. Dla skóry może ona się okazać niezwykle pomocna. Nie tylko ją odżywia czy nawilża, ale i zmniejsza ilość zmarszczek

Białka serwatkowe to surowiec, który może pełnić wiele funkcji w kosmetyce. Białka o małej masie cząsteczkowej mogą wnikać przez skórę do jej głębszych warstw. W ten sposób wpływają na nawilżenie i odżywienie skóry. Z kolei białka o dużej masie cząsteczkowej pozostają na powierzchni skóry. Cienka, ale szczelna warstwa kosmetyku, tzw. film okluzyjny, zapobiega utracie wody. Odpowiednio nawilżona skóra wygląda zdrowiej i młodziej, zmarszczek jest mniej, a te, które widać, są płytsze.

Kosmetyki zawierają wiele różnych składników, które wpływają na siebie wzajemnie i reagują. Białka mają jednak specyficzną budowę, która może tworzyć skrajnie odmienne formy wpływając w efekcie na stabilność produktu końcowego. Mieszanina, np. żel czy krem, musi zachowywać odpowiednią stałą konsystencję. Kosmetyki składające się z serwatki oraz innych naturalnych produktów muszą być jednak dobrze opracowane. Wszystko przez to, że znacznie trudniej jest wypracować w tym wypadku stabilny skład i proporcję kosmetyku. Jest to związane ze wspomnianymi składnikami naturalnymi.

W ogólnym rozrachunku kosmetyki zawierające serwatkę mają same zalety. Na rynku produktów kosmetycznych od kilku lat kosmetyki naturalne, ekologiczne cieszą się dużą popularnością. Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów rosną wymagania dotyczące jakości kosmetyków, zarówno efektywności ich działania, jak i odpowiednich właściwości użytkowych. Kosmetyki zawierające serwatkę i stworzone m.in. przez krakowskich naukowców w ramach konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki” są bezpieczne dla użytkowników i nie oddziałują negatywnie na środowisko. Praktyczne zastosowanie tego typu wynalazków przyczynia się też do pełniejszego zagospodarowania produktów ubocznych. Aktywnym składnikiem są tu białka z serwatki, stanowiącej produkt uboczny przemysłu mleczarskiego.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *