Sen naszym przyjacielem

autor: • 9 czerwca 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Brak snu wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim na stan zdrowia. Odpowiednie wysypianie się jest szansą dla naszego organizmu na to, aby normalnie funkcjonować

W czasie snu w naszym organizmie zachodzi wiele ważnych procesów. Spada temperatura ciała, praca poszczególnych narządów ulega spowolnieniu i zmniejsza się wydatek energetyczny organizmu. Sens działa też na nas regenerująco i pozwala nam wypocząć. Co więcej, dzięki niemu rany goją się szybciej, ale i możliwa jest konsolidacja wspomnień. Bez odpowiedniej ilości snu nie jesteśmy w stanie funkcjonować w odpowiedni sposób. Właściwie jest nam on potrzebny nawet bardziej niż jedzenie

Najlepiej jest spać w nocy, wtedy cały proces snu jest najbardziej efektywny. Wynika to z konstrukcji naszego zegara biologicznego. Przygotowanie do snu w naszym organizmie następuje w godzinach wieczornych, już ok. godziny 21 zaczyna się wydzielanie melatoniny, a więc hormonu odpowiedzialnego za uczucie senności. Wydziela się on mniej więcej do 7.30. Ten okres jest zatem odpowiedni, aby położyć się do łóżka na kilka godzin. Dobrze jest jeżeli te „kilka godzin” wynosi od 7,5 do 9 godzin.

Dla naszego snu ważny jest nie tylko czas, jaki na niego przeznaczymy, ale i okoliczności czy miejsce, w którym będziemy wypoczywać. Należy zadbać o ciszę, ponieważ podczas snu pozostajemy wrażliwi na bodźce, które mogą zakłócić nam jego przebieg. Warto przewietrzyć sypialnię, bo zazwyczaj robimy to zbyt rzadko i w naszym pokoju do spania znajduje się tylko 6% tlenu, co stanowi zagrożenie dla naszego organizmu. Mile widziana jest w pomieszczeniu również zieleń, dzięki niej zyskamy więcej tlenu i bardziej się uspokoimy.

To jak będziemy spać zależy również od naszych posiłków i czasu, w którym je spożywamy. Ostatni posiłek najlepiej jest spożyć na 3-4 godziny przed snem i powstrzymywać się od późniejszego podjadania. Zjedzenie czegoś przed samym snem sprawi, że nasz organizm zamiast odpoczywać będzie musiał ciężko pracować nad tym, aby wszystko dokładnie strawić.

Przed pójściem spać dobrze jest też zaplanować sobie cały kolejny dzień. Dlaczego? Dzięki temu nic nie będzie nas rozpraszało w trakcie snu. W łatwiejszym zasypianiu może nam też pomóc wyobrażanie sobie przyjemnych rzeczy czy sielskiego krajobrazu. Zasypianie powinno trwać około 10-15 minut. Jeżeli zasypiamy mniej niż 5 minut to może oznaczać, że jesteśmy przemęczeni.

Wysypianie się jest ważne, dzięki temu nasz układ odpornościowy ma się znacznie lepiej niż wtedy, gdy stronimy od snu, a także łatwiej jest nam zapamiętywać informacje. Jeżeli nie śpimy tyle ile tego wymaga nasz organizm to istnieje większe prawdopodobieństwo, że podejmiemy jakąś ryzykowną decyzję. Szybciej też przybieramy na wadze.

Po 36 godzinach bez snu u ludzi występują symptomy przypominające napad migreny: nadwrażliwość na bodźce, nudności, zamazanie obrazu, uporczywy ból głowy. Po dłuższym okresie spędzonym bez odpoczynku pojawiają się halucynacje i uczucie depersonalizacji – niewyspanie może doprowadzić do psychozy.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *