Nie tylko prawidłowa postawa i chwyty, nie tylko regeneracja – odpowiednie wyposażenie również wpływa znacząco na to, jakie będą skutki treningu. Nie wiesz, czy kupować profesjonalne rękawice? Sprawdźmy razem!
Już na wstępie warto zaznaczyć, że poniższy tekst nie dotyczy rękawic stosowanych w sportach walki, ponieważ te mają osobną specyfikę, zależnie od dyscypliny. Rękawice treningowe to jeden z podstawowych elementów ekwipunku przy treningach siłowych. I jeden z najważniejszych. Wykorzystywane głównie przez kulturystów i rowerzystów, tak naprawdę spełnią swój cel w przypadku każdej dyscypliny, która angażuje i eksploatuje dłonie i nadgarstki. Ich wybór na rynku jest ogromny, ale nie zawsze jesteśmy świadomi, że nie wystarczy byle rękawica. Kiedy dokładnie je stosujemy?
Rękawice treningowe – po co?
Chociaż możemy je dostać w wielu wariantach kolorystycznych, nie są byle trendem na siłowni, a stanowią realne wsparcie podczas ćwiczeń, chroniąc nasze dłonie i nadgarstki! To też ochrona skóry. Niestety, większość ćwiczących nie zdaje sobie sprawy z obciążenia, jakie narzuca swoim dłoniom w trakcie pracy z hantlą czy sztangielkami, a może ono być na tyle duże, iż przyczyni się do rozwoju bolesności, a w przyszłości także przykrych kontuzji. Ryzyko to naturalnie rośnie wraz ze wzrostem obciążenia, jakie stosujemy. By więc zabezpieczyć się przed tym niekorzystnym zjawiskiem, powinniśmy pomyśleć o zakupie rękawic treningowych.
Skutki uboczne braku zabezpieczenia
Najczęściej spotkamy się ze stwardniałą skórą, która może mieć gorsze czucie i będzie – rzecz jasna – nieprzyjemna w dotyku. Do tego dochodzą bolesne pęcherze, otarcia czy odparzenia. W bardziej drastycznych przypadkach brak rękawic może sprzyjać zwichnięciom czy nawet złamaniom, oczywiście zależnie od aktywności i obciążenia.
Stosując rękawice nie tylko zwiększymy bezpieczeństwo naszego treningu wskutek efektywnego zapobiegania powyższym, lecz również poprawimy wydajność i jakość naszych ćwiczeń. Wszystko dzięki zwiększonej stabilności uchwytu, która następuje po założeniu rękawic, oraz zabezpieczeniu przed ześlizgiwaniem się dłoni ze sztangi.
Jakie rękawice wybrać?
Oczywiście, by rękawice spełniły swoje zastosowanie, muszą być dobrze dopasowane. W tym celu należy zwrócić uwagę na rozmiar – pasujące rękawiczki idealnie przylegają do dłoni, nie uciskając ani nie krępując ruchów ćwiczącego. Jeśli przy zakładaniu masz problem z wciśnięciem, już wiesz, że jest za mała. Wybierz więc większą i chwyć dowolny przedmiot, np. klamkę. Następnie poruszaj nadgarstkiem – rękawica powinna dobrze podążać za dłonią. Jeśli zostaje na przedmiocie lub zsuwa się, jest za duża.
Jeśli chodzi o materiał, możemy dostać wysokiej jakości rękawice skórzane, które cechuje trwałość, ale też większa cena. Początkujący, ze względu na amatorski trening, nie potrzebuje jednak tak drogiego sprzętu, a rękawice ze zwykłego tworzywa np. neoprenu, w zupełności mu wystarczą. Do tego rękawice syntetyczne można też łatwiej utrzymać w czystości pomiędzy treningami. Do wyboru mamy także rodzaje zapięć, jednak najczęściej wybieranymi są rzepy, gdyż są wygodniejsze od wiązań i szybciej się je zakłada.
Rękawice z palcami czy bez? Na to pytanie zwykle odpowiedź brzmi: bez. Przy większości ćwiczeń na siłowni odsłonięte palce poprawią czucie i pomogą kontrolować siłę chwytu. Jednocześnie wewnętrzna strona dłoni będzie odpowiednio chroniona.
Także waga rękawic jest aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Podawana najczęściej w uncjach (oz), pozwoli nam zorientować się, komu są one dedykowane. Rękawice lekkie tj. do 8 oz są przeznaczone dla kobiet, dzieci i młodzieży. Mężczyźni zwykle mieszczą się w przedziale 10-12 oz, zaś rękawice, których waga mieści się w 14-20 oz, to specjalistyczne modele sparingowe.
Podsumowując, rękawice treningowe to niemal obowiązkowy element ekwipunku każdego poważnego sportowca, któremu zależy na stanie dłoni i nadgarstków. Nietrudno bowiem o kontuzję, która wyłączy z treningów na dłuższy okres. Zakup rękawic to niedrogi sposób, by temu niekorzystnemu zjawisku skutecznie zapobiegać.
oprac. na podstawie informacji prasowej, fot: Freepik.com