Dla jednych podróż samolotem, to szybkie dotarcie do celu. Dla innych pierwsze skojarzenie z lotem, to zdrętwiały kark, spuchnięte stopy, ściągnięta cera, piekące oczy i wysuszony nos
Niestety nie wszyscy znoszą latanie dobrze. Tym osobom, którym pespektywa wejścia na pokład samolotu nie kojarzy się z niczym przyjemnym, polecamy kilka skutecznych rad sprawdzonych przez stewardessy. Podobno mają na przykre dolegliwości, związane z podróżowaniem samolotem, wypróbowane sposoby.
Komfortowy strój
Przemyślane decyzje związane ze zbliżającym się lotem, warto podejmować już w domu podczas wyboru stroju na podróż. Stewardessy zalecają ubrać się wygodnie, wybierać miękkie, naturalne tkaniny i wygodne, koniecznie płaskie buty. Można też zaopatrzyć się w bezuciskowe skarpetki lub rajstopy, które poprawiają krążenie w nogach. Panie doradzają także ubranie się na tzw. cebulkę, aby zapewnić sobie komfort cieplny w każdych warunkach. – Ruszaj się, nawet, jeżeli masz zapięte pasy, napinaj mięśnie, poruszaj stopami – radzi Ania, stewardessa latająca od 10 lat, głównie na długich trasach. Osobom, którym puchną stopy, bądź łydki, radzą zastosować przed i po podróży kremy lub żele na zmęczone i spuchnięte nogi (najlepiej z wyciągiem z kasztanowca). Niektórzy polecają też zażywanie na kilka dni przed podróżą, tabletek z kwasem acetylosalicylowym, który zapobiega zakrzepom.
Dobry wybór miejsca
Teoretycznie wszystkie miejsca w samolocie są dobre, jednak największym powodzeniem cieszą się z reguły miejsca w pierwszych rzędach i przy wyjściach awaryjnych. Powód jest prosty – tam jest najwięcej wolnej przestrzeni. Zawsze jest też łatwiej rozprostować nogi na miejscu przy przejściu, niż na tym przy oknie. Ostatnie miejsca przeważnie nie są odchylane, w dodatku często znajdują się przy toaletach, więc wciąż ktoś obok przechodzi. Z racji tego, że każdy samolot jest inny, czasem warto po prostu, po wykupieniu biletu, odnaleźć właściwy numer lotu i spróbować zobaczyć, które miejsca najlepiej wybrać. Powstały już nawet odpowiednie serwisy internetowe, które ułatwiają pasażerom wybór miejsca w samolocie.
Jedzenie niewskazane
Czasami lot może trwać nawet kilkanaście godzin. Trudno więc o to, aby przez całą podróż nic nie jeść i nie pić. Warto jednak, aby napoje i posiłki wybierać z głową. Zaleca się picie dużej ilości wody niegazowanej, natomiast stanowczo odradza spożywanie napojów gazowanych, kawy i alkoholu. Trunki te odwadniają organizm i mogą powodować różne dolegliwości trawienne. Powinno się jeść tylko lekkostrawne posiłki podczas lotu, ale także w dniu i dobę przed podróżą. Nie zaleca się jedzenia potraw smażonych i tłustych, zawierających silnie pobudzające jelita składniki, takie jak kapusta, fasola, czy groch. Odradza się także wszelkiego rodzaju solone przekąski i potrawy bardzo ostre.