Oto kilka rad, które pozwolą zminimalizować codzienne wydatki bez zbędnych wyrzeczeń. Przygotowane zostały z myślą o tych, którzy chcieliby zaoszczędzić przysłowiowe ,,kilka groszy”, a nie bardzo wiedzą jak.
Światowy Dzień Oszczędzania, obchodzony co roku 31 października, został ustanowiony z myślą o stabilnym i długotrwałym rozwoju społeczeństw poprzez promowanie idei oszczędzania. W sieci można znaleźć wiele artykułów z setkami porad na ten temat. Tymczasem wystarczą przemyślane małe zmiany w życiu i odrobina sprytu, żeby w portfelach zostawało więcej pieniędzy.
Owszem, oszczędzanie nie jest „seksownym” tematem, zwłaszcza gdy lubimy wydawać pieniądze na drobne i większe przyjemności. Jeśli jednak masz problem z odłożeniem na ważne cele, ten tekst może okazać się pomocny!
Jeśli już musisz coś kupić – rób to z głową
Nie kupuj w pierwszym znalezionym sklepie. Coraz częściej klienci decydują się pójść do sklepu stacjonarnego w celu przetestowania produktu i obejrzenia na żywo, ale zakupu dokonują przez Internet. Dlaczego? W Internecie jest wiele przydatnych przeglądarek i porównywarek cenowych, które pozwalają znaleźć najlepszą ofertę na dany produkt. Jeśli sklep stacjonarny wygrywa – wracamy. Jeśli jednak taniej jest online, można zaoszczędzić!
Żyj ekologicznie i zdrowo – to tańsze
Wprowadzenie kilku zasad służących środowisku również może przyczynić się do znacznych oszczędności w budżecie. Wystarczy kupić wielorazowy filtr do wody, zamiast płacić za tony plastikowych butelek czy współdzielić samochód podczas codziennych dojazdów do pracy.
A jeśli mieszkasz w miejscowości z wodą kranową o wysokiej jakości, wystarczy kupić praktyczną butelkę wielorazową i nie wydawać więcej na wodę butelkowaną. Jeśli lubisz słodkie napoje – woda z cząsteczkami owoców lub domowy kompot też sprawdzają się doskonale!
Bądź sprytny i sprawdzaj możliwości
Kody rabatowe, kluby zakupowe, Czarny Piątek, pozwalają zrobić zakupy nawet do 80% taniej. Od takich okazji aż roi się w Internecie, dlatego nie kupuj w pełnych cenach, tylko szukaj rabatów na poszukiwany przez siebie produkt – odkryjesz masę kodów i okazji.
Zwróć uwagę na to, co i gdzie jesz oraz pijesz
Wiele restauracji zachęca ofertami zniżkowymi, wystarczy tylko mieć zainstalowaną aplikację mobilną w telefonie. Inne miejsca kuszą z kolei „happy hours”. Miej to na uwadze – wystarczy wiedzieć, gdzie i w jakich godzinach lub na jakich zasadach. W supermarketach zwróć uwagę na produkty ze zbliżającym się końcem daty ważności – są to pełnowartościowe produkty, a ceny potrafią pozytywnie zaskoczyć.
Naprawiaj – nie wyrzucaj
Używaj ponownie także tego, co na pierwszy rzut oka jest do wyrzucenia. Zamiast kupowania nowej doniczki zasadź kwiatki w dziurawym garnku, a słoika po ogórkach konserwowych używaj do robienia przetworów lub kupowania i przechowywania mąki.
Znane amerykańskie powiedzenie głosi, że nie ma takiej rzeczy, której nie wprawi w ruch preparat odrdzewiający, a nie sklei razem taśma klejąca. To oczywiście dowcipne stwierdzenie, jednak wraz z rozwojem technologii pojawiają się coraz lepsze materiały choćby do klejenia, renowacji czy przemalowania. Najważniejszy problem jest w naszych głowach: oduczyliśmy się naprawiać, bo łatwiej jest wyrzucić i kupić coś nowego.
Pamiętaj, oszczędzanie zaczyna się w głowie – wymaga jedynie przemyślanego planu!
Źródło: Clue PR