Naskórek po ziemie woła o pomoc. Skóra jest bardzo sucha i podrażniona. Dotyczy to głównie skóry rąk i nóg, a także wszystkich tych miejsc, w których niewiele jest gruczołów łojowych. Można ją jednak zregenerować stosując preparaty z kilkoma ważnymi składnikami
Wśród nich nie może zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych, które stanowią tzw. grupę witamin F i pochodzą z oleju lnianego. Dlaczego są tak ważne? Biorą udział w metaboliźmie lipidów, a przez to prowadzą do utrzymania prawidłowego stanu skóry.
Witamina E wbudowuje się natomiast w warstwy naskórka i struktury błon komórkowych. W momencie, gdy warstwa lipidowa naskórka jest zagrożona to ta witamina powinna zadziałać jako pierwsza. Dzięki temu naskórek chroniony jest przed utlenieniem i zniszczeniem.
Pozostaje jeszcze alantoina, która jest sporym wsparciem witaminy F. Trzeba zauważyć, że przede wszystkim ma ona właściwości regenerujące, a więc wspiera odbudowę naskórka. Związek ten pobudza podziały komórkowe i wzrost komórek, dlatego przyspiesza gojenie, łagodzi zaczerwienienia i zmniejsza pieczenie. Poza tym wygładza i zmiękcza naskórek, a także pobudza jego ziarninowanie.
Dbanie o skórę zależne jest także od tego z kim mamy do czynienia. Skóra dzieci jest bowiem cieńsza i mniej elastyczna od skóry dorosłych. Gorzej też w tym wypadku działa termoregulacja. Jeżeli chodzi o osoby starsze to znacznie zmniejsza się u nich ilość gruczołów potowych i łojowych, a przez to skóra nie produkuje już tyle potu i lipidów. Obniżeniu ulega również zawartość wody w skórze i jej zdolność do zatrzymywania wilgoci. U nich, oprócz wymienionych już składników przydatna może się okazać witamina A, która zapobiega pękaniu skóry w chłodne dni oraz powstawaniu plam i przebarwień. Znaleźć ją można w szpinaku, marchewce, pomidorach czy w brokułach.
Źródło: www.prasoweinfo.pl