Oszukuj organizm, by chudnąć

autor: • 21 sierpnia 2015 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Cheat meal to oszukany posiłek, swego rodzaju odstępstwo od dietetycznego planu. Wiele osób traktuje go jedynie jako formę smakowej „przyjemności”, ale ma on również inną pozytywną stronę – pomaga w odchudzaniu, przyspiesza metabolizm i korzystnie wpływa na poziom leptyny.

Hormon ten jest produkowany przez tkankę tłuszczową, wpływa m.in. na nasilenie procesów spalania tkanki tłuszczowej, jak i na zmniejszenie apetytu. Poziom leptyny spada podczas restrykcyjnej, niskokalorycznej diety (czasem już po tygodniu jej stosowania). Z kolei dodatkowe kalorie, np. w postaci oszukanego posiłku, stymulują organizm do wydzielania leptyny.

Jak dobrze oszukany cheat meal wpływa na proces spalania tkanki tłuszczowej pokazują badania. Dla przykładu, w jednym z nich, trwającym 10 tygodni, wzięły udział 74 kobiety, które podzielono na dwie grupy. Grupa 1 przebywała na diecie ze stałym, ujemnym bilansem energetycznym przez 6 tygodni, w grupie 2 okres 6 tygodni podzielono na 3 etapy, każdy z etapów składał się z 11 dni w ujemnym bilansie energetycznym oraz ścisłą kontrolą makroskładników oraz 3 dni, podczas których kobiety miały pełną dowolność co do ilości kalorii i rodzaju makroskładników (średnio spożywały wówczas około 500 – 600 kcal więcej).  Po 6 tygodniach okazało się, że grupa 2 straciła o 2 % więcej tkanki tłuszczowej, całkowita utrata masy ciała również była o 1 % większa.

To jednak nie wszystko. Po 6 tygodniach, obie grupy przez 4 kolejne tygodnie stosowały dietę izokaloryczną. Grupa 1, ze stałym ujemnym bilansem zanotowała wzrost wagi średnio o 2,5 kg, oraz przyrost tkanki tłuszczowej o ponad 2 %, podczas gdy grupa 2 nie zanotowała większych zmian w masie i kompozycji ciała!

Wniosek z tego jest bardzo prosty, cheta meal (w tym przypadku 3 dniowy cheat day) pomógł przyspieszyć metabolizm i przyczynił się do utrzymania wypracowanych rezultatów.

Oczywiście oszukany posiłek można skrupulatnie zaplanować biorąc pod uwagę wiele czynników, może to być jeden posiłek, jeden dzień, a czasem nawet więcej. Jednak, jeśli nie wiecie, jak to zrobić, najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie schematu: 9 dni diety – 1 dzień odstępstwa.

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *