O roli ciała i emocji w funkcjonowaniu naszych umysłów opowie profesor Piotr Winkielman z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego podczas wykładu „Ucieleśniony język emocji. Jak umysł radzi sobie z uczuciami?”. Prelekcja odbędzie się w piątek w ramach projektu „Wielkie Pytania w Krakowie”.
Czy emocje, takie jak gniew czy radość, mogą wpływać na nasze poznanie? Czy wydając opinie, jesteśmy marionetkami naszych tendencji poznawczych? – to tylko część „Wielkich Pytań”, na które będzie starał się odpowiedzieć profesor Winkielman podczas piątkowego wykładu. Naukowiec, który zajmuje się zależnościami między emocjami, procesami poznawczymi i świadomością, zaprezentuje wyniki własnych badań behawioralnych i neurokognitywnych, także wykorzystujących androidy.
Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, nasze ciało odgrywa istotną rolę w poznawaniu świata. Tematem wykładu będzie popularny obecnie w psychologii nurt, określany jako poznanie ucieleśnione, zaprzeczający, że istnieje podział na rozum i zmysły albo umysł i ciało.
„Dychotomia między ciałem a czystym umysłem, zarysowana już przez Kartezjusza, straciła zdecydowanie na popularności wśród współczesnych psychologów i kognitywistów. Twierdzą oni, że gdyby nie ciało i emocje, procesy poznawcze byłyby po prostu niemożliwe. To, jak rozumiemy świat, w znacznym stopniu zależy od tego, jakie bodźce docierają do naszych zmysłów, a to z kolei od struktury naszych ciał (inaczej doświadcza świata człowiek, a inaczej trzmiel czy ośmiornica)” – czytamy w zapowiedzi spotkania.
Ciało sprawia, że postrzegamy innych jako podobnych do nas samych. Emocje, wyrażane przez gesty i ekspresje mimiczne, również wpływają na to, jak zapamiętujemy zdarzenia, wracamy do nich pamięcią, a ogólniej jak rozumiemy rzeczywistość. Gdyby nie ciało i emocje, po prostu nie byłoby nas ani kultury.
Udział w wykładzie jest bezpłatny. Wydarzenie (ul. Bracka 12, Sala Audytoryjna Wydział Prawa i Administracji, g. 18) organizowane jest przez Uniwersytet Jagielloński i Miasto Kraków.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce