W pastach do zębów coraz więcej możemy znaleźć różnorakich substancji, które teoretycznie mają nam pomagać. Nie zawsze tak jednak jest. Zamiast pomocy uzyskujemy bowiem reakcję alergiczną i inne problemy, które są związane z jamą ustną
Alergia na pastę do zębów to coś, czego raczej się nie spodziewamy. W końcu pasty z założenia traktujemy jako coś delikatnego, co bez obaw będziemy stosować w naszej jamie ustnej. Zdziwienie jest tym większe im coraz poważniejsze skutki jej użycia możemy oglądać. O jakich skutkach mowa? Podejrzane objawy w jamie ustnej, podrażnienia, plamki, obrzęk są nie tylko objawami schorzenia w jamie ustnej, ale i mogą być pierwszym symptomem tego, że mamy uczulenie na naszą pastę do zębów.
Jednym z podstawowych objawów są zaczerwienione kąciki ust. Do tego dochodzą również suche i spierzchnięte wargi, swędzenie skóry wokół ust czy wydzielina ropna sącząca się z kącików. O alergii mogą także świadczyć zmiany lub owrzodzenia na błonach śluzowych jamy ustnej, np. na dziąsłach lub po wewnętrznej stronie policzków czy też spuchnięty, obrzęknięty język. Tego typu symptomy występują najczęściej zaraz po myciu zębów lub do kilku godzin później.
Po zauważeniu u siebie objawów należy przede wszystkim odłożyć używaną pastę i skierować się do stomatologa. Szczególnie wrażliwą grupą na niektóre alergizujące składniki pasty są dzieci, u których mimowolne połykanie pasty w trakcie szczotkowania może doprowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych, nudności i wymiotów.
Reakcja alergiczna powstała w wyniku używania konkretnej pasty do zębów może być zupełnie zbliżona do tych przy innych typach uczulenia. Będzie to zatem m.in. pokrzywka poza jamą ustną migrująca w dół, najpierw na policzkach, brodzie, potem szyi i dłoniach, świąd skóry, przekrwienie i łzawienie oczu. W najbardziej skrajnych przypadkach alergia na składnik pasty do zębów może mieć ostry przebieg pod postacią problemów z oddychaniem czy wstrząsu anafilaktycznego, nadwrażliwości na konkretny alergen, która bezpośrednio zagraża życiu.
Co niebezpiecznego może się w paście do zębów? Reakcje alergiczne mogą powstawać np. w związku z występującym w nich fluorem, który to zazwyczaj ma dobroczynne działanie na zęby. Istnieje jednak grupa osób uczulonych na ten właśnie składnik. U tych osób mogą się pojawić bolesne owrzodzenia jamy ustnej, tzw. okołoustne zapalenie skóry, czyli rumień, czerwone, bolesne grudki i łuszczące się wykwity skórne naokoło ust, które można pomylić ze zmianami trądzikowymi. To, co jednym służy, niektórym może zaszkodzić, tak też jest z fluorem.
Alergia najczęściej pojawia się z powodu środków zapachowych, dodatków zapachowych oraz barwników. Do ścisłej czołówki alergizujących składników należy kokamidopropylobetaina (CAPB), który sprawia, że pasta się pieni. Znaleźć w niej można również laurylosiarczan sodu (SLS), a więc związek chemiczny, który jest niczym detergent l działa przeciwbakteryjnie. Uczulać nas mogą też substancje smakowe. Wśród nich prym wiodą: cynamon, mięta, pokrzywa czy rumianek. Poza tym możliwe jest tez uczulenie po tym jak do naszego organizmu dotrą np. olejki mięty pieprzowej czy drzewa herbacianego
Na liście alergenów znajduje się także glikol propylenowy, który co prawda poprawia konsystencję pasty, zagęszcza ją, ale jednocześnie może nam zaszkodzić, gdy zostanie mimowolnie spożyty, a także parabeny o działaniu bakteriobójczym. Jeśli jesteśmy uczuleni na pyłki kwiatowe, warto sprawdzić czy używana przez nas pasta nie ma w składzie produktów pochodzenia pszczelego np. pierzgi.
Źródło: Skymed.pl