Co w rezultacie może dać nam picie krowiego mleka? Zewsząd płyną informacje, że pozwoli nam po prostu być wielkimi. Czy od pięknego sloganu do rzeczywistości jest jednak daleka droga i czy na pewno warto spożywać mleko?
Zacznijmy od tego, że nie wszyscy entuzjastycznie podchodzą do picia mleka i zaznaczają, iż charakteryzuje się ono wysoką zawartością białka (3,5 g/100 g). Dla porównania warto zaznaczyć, że mleko kobiece ma go 0,9 – 1,4 g w 100 g. Podobnie jest ze składnikami mineralnymi, których w krowim mleku jest z kolei trzy razy więcej. Uważają oni, że z tego właśnie powodu nie powinno ono być spożywane przez człowieka. Tymczasem to jedynie argument za tym, że mleko krowie nie powinno być podawane niemowlętom. Natomiast organizm starszych dzieci i osób dorosłych ma zdecydowanie wyższe zapotrzebowanie na składniki odżywcze, w związku z czym w ich przypadku przytoczony wyżej argument traci znaczenie.
Krytycy picia mleka odwołują się również do wielu innych kwestii. Twierdzą na przykład, że spożywanie go jest niekorzystne także ze względu na obecność laktozy, a więc dwucukru, którego rzekomo organizm dorosłego człowieka nie trawi. W rzeczywistości wygląda to jednak tak, że w toku ewolucji populacja europejska wykształciła zdolność trawienia laktozy również w życiu dorosłym. Wszystko to dzięki enzymowi zwanemu laktazą, który wytwarzany jest przez człowieka. Laktoza występuje również w mleku kobiecym, dlatego zdrowe niemowlęta mają podobną zdolność. Enzym ten rozkłada laktozę na glukozę i galaktozę – cukry proste, które mogą być wchłonięte w jelicie cienkim. Szacuje się, że jedynie 10-20 proc. dorosłych Polaków nie posiada tej zdolności, a tym samym nie toleruje laktozy. Osoby te nie powinny pić mleka, ponieważ może się to u nich zakończyć bólami brzucha czy wzdęciami. – Alternatywą dla tych osób może być dostępne na rynku mleko bezlaktozowe lub stosowanie przed spożyciem mleka preparatów zawierających laktazę. Są one dostępne w aptekach bez recepty – radzi Bożena Wajszczyk, z Samodzielnej Pracowni Epidemiologii i Norm Żywienia Instytutu Żywności i Żywienia.
Stronić od niego powinni także i ci, którzy są na nie uczuleni, a więc pon kontakcie z białkami mleka są świadkami niekorzystnych reakcji ze strony układu odpornościowego. Taka alergia dosięga średnio kilku procent niemowląt, a potem sama ustępuje. W przypadku dorosłych problem ten jest jednak bardzo rzadki.
Jak sugerują polscy i zagraniczni specjaliści zajmujący się żywieniem człowieka, nie ma powodów, aby osoby, które nie mają alergii na mleko oraz tolerują laktozę miałyby eliminować mleko z diety. Co więcej, mleko, a także jego przetwory są zalecane przez dietetyków, ponieważ stanowią najważniejsze źródło wapnia – składnika niezbędnego do budowy mocnych kości i zębów oraz prawidłowej pracy serca i mięśni. Nie ma innych produktów, które mogłyby dostarczyć takich ilości wapnia, jakie gwarantuje nam mleko. Poza nim otrzymujemy jeszcze witaminy (A, B2), a także składniki mineralne, takie jak potas, cynk i magnez.
Instytut Żywności i Żywienia rekomenduje osobom dorosłym wypijanie co najmniej 2 szklanek mleka dziennie, a dzieciom w wieku szkolnym 3-4 szklanek. Mleko można jednak zastąpić jogurtem, kefirem, maślanką, a częściowo także serem. Ze względu na obecność nasyconych kwasów tłuszczowych w tłuszczu mlecznym zaleca się wybierać mleko i jego przetwory o obniżonej zawartości tłuszczu, co szczególnie dotyczy osób dorosłych.
Ważne jest to, że picie mleka i spożywanie przetworów mlecznych pozwala nam na zachowanie pełnego zdrowia i utrzymanie dobrej kondycji. Dlatego dobrze jest dbać o to, aby te składniki znalazły się w naszej codziennej diecie.
Źródło: „Zachowaj Równowagę”