Kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie ludzkim w postaci soli sodowej. Jego podstawową funkcją jest wiązanie wody, dzięki czemu skóra jest nawilżona i elastyczna. Wspomaga także proces gojenia ran i regeneracji naskórka. Kiedy organizm jest młody, wytwarza wystarczającą ilość kwasu hialuronowego, jednak z wiekiem staje się go coraz mniej. Co nam wtedy grozi i jak temu zapobiec?
Zwykle kwasu hialuronowego zaczyna nam brakować ok. 40. roku życia. Oczywiście biorąc pod uwagę dietę, tryb życia czy obciążenia genetyczne, ten czas może się zmienić. Wtedy skóra traci na jędrności, poziom nawilżenia zaczyna drastycznie spadać, co powoduje powstawanie zmarszczek i problemów z regeneracją naskórka.
Zapominamy o stopach
Najczęściej ten problem dostrzegamy na skórze twarzy, zapominając o… stopach. A to właśnie one są odpowiedzialne za dźwiganie całego naszego ciała. Niestety, kiedy zaczyna nam brakować kwasu hialuronowego pięty zaczynają pękać, co jest nie tylko bardzo bolesne, ale może także uniemożliwić nam chodzenie. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w odpowiedni krem, balsam lub lotion, które odpowiednio zadbają o naszą skórę.
Krem
Zaletą kremu jest łatwość w rozprowadzeniu i szybkość wchłaniania. Warto wybrać taki, który zawiera bogaty w witaminy olejek z awokado, lipidy oraz oczywiście kwas hialuronowy. Dzięki temu, w połączeniu z mocznikiem wiąże cząsteczki wody w głębszych warstwach naskórka i zapobiega nadmiernemu rogowaceniu skóry. Jeśli kosmetyk będzie dodatkowo zawierać np. peptydy mleczne i ekstrakt z miodu to skóra wyraźnie zwiększy swoją elastyczność. Codzienne stosowanie kremu wspomoże regenerację skóry i wzmocni jej mechanizmy obronne.
Balsam
Zaletą balsamu jest intensywne działanie. Warto więc wykonać z niego maskę na stopy i nakładając specjalne, bawełniane skarpety pozostawić kosmetyk do wchłonięcia przez całą noc. Balsam zmiękczający z kwasem hialuronowym o głębokim działaniu nawilżającym zapewni jedwabiście gładką, wypielęgnowaną i miękką skórę. Kwas hialuronowy w połączeniu z mocznikiem zmiękcza twarde partie naskórka. Dzięki temu skóra na piętach jest gładka i nie pęka.
Lotion
Cechą charakterystyczną lotionów jest ich konsystencja. Jest o wiele lżejsza niż ta w kremie czy balsamie. Dzięki temu lotion o wiele szybciej się wchłania, a jego działanie jest natychmiastowe, jednak na krócej pozostaje na skórze. Stosowanie lotionu jest więc wskazane wtedy, kiedy nie mamy czasu na dłuższą pielęgnację i czekanie, aż krem się wchłonie. W jego składzie również powinien znajdować się kwas hialuronowy. Dzięki temu lotion zadziała kojąco, regenerując uszkodzony naskórek. Dodatkowo zawartość np. oleju z awokado zapobiegnie wysuszaniu i łuszczeniu się skóry.
Źródło: 38 PR