Choć jesień potrafi być naprawdę uroczą porą roku to dla naszych oczu jest zdecydowanie trudna do przeżycia. Szczególnie wymagający jest sam moment zmiany aury. Na kondycję wzroku wpływają wtedy nie tylko niskie temperatury czy częstsza praca przy sztucznym oświetleniu, ale i wiele innych czynników
Jesienią wszystko się zmienia. Wraz z końcem lata zmniejsza się dostęp do wielu świeżych warzyw i owoców, co ogranicza naszą dietę. Dlatego warto wiedzieć, jakimi innymi produktami uzupełniać posiłki, aby również i nasze oczy zostały odpowiednio odżywione. Ważne jest m.in. uzupełnianie swojej diety produktami, które zawierają wiele witamin, przede wszystkim A, C oraz E. Dobrze jest również pamiętać o luteinie i zeaksantynie oraz kwasach omega-3. W te dni, gdy o wiele świeżych owoców i warzyw trzeba się szczególnie postarać, warto postawić zwłaszcza na ryby, owoce morza, paprykę, pomidory, szpinak, wątróbkę czy cukinię.
Koniec wakacji to także koniec urlopów i powrót do klimatyzowanych biur, a także coraz częstsza praca przy sztucznym oświetleniu. Warto jednak skupić się przede wszystkim na wspomnianej klimatyzacji. Od ciągłego nawiewu powietrze staje się suche, a w chłodniejsze jesienne dni – dodatkowo nagrzane. Dla oczu oznacza to coraz mniej filtru łzowego, a więc znaczne problemy. Oczy stają się podrażnione i zaczerwienione, sprzyja to również powstawaniu zespołu suchego oka, szczególnie u osób noszących soczewki kontaktowe. Co z tym zrobić? Warto przede wszystkim częściej robić przerwy w pracy przed komputerem, a także wychodzić na świeże powietrze. Co więcej, pomocne mogą się okazać ćwiczenia oczu i sztuczne łzy.
To jak widzimy zależy w dużej mierze od nas i naszych codziennych nawyków. Okazuje się, że nawet jesienią dobrze jest nosić okulary przeciwsłoneczne, ponieważ to one chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Warto również pamiętać o regularnych wizytach u okulisty lub optometrysty. Podczas wizyty można sprawdzić, czy wzrok nie uległ pogorszeniu. Jeśli jednak nie jest to przez nas specjalnie odczuwalne to zazwyczaj niechętnie to robimy. Profilaktyka jest jednak podstawą naszego zdrowia.
Na podstawie badania i wywiadu z pacjentem specjalista ewentualnie doradzi, jaki sposób korekcji wzroku będzie dla nas najlepszy. Jednak wiele zależy również od nas – m.in od tego, jak bardzo jesteśmy aktywni oraz czy jesteśmy otwarci na nowoczesne metody korekcji wad wzroku. Dlatego musimy zastanowić się, którą z metod wybrać. Najbardziej powszechne są okulary oraz soczewki kontaktowe. Istnieją również inne, nowoczesne metody, które korygują wzrok nie wymagając ich zakładania. Wśród nich znaleźć można laserową korekcję wad wzroku oraz ortokorekcję, a więc niechirurgiczną metodę korekcji krótkowzroczności.
Poza doborem odpowiedniej metody korekcji wzroku, jeśli po wizycie u specjalisty okazuje się że jej potrzebujemy, pamiętajmy o tym, aby w chłodne, jesienne dni otoczyć oczy szczególną opieką. Zadbajmy o odpowiednią dietę i nawilżenie oczu, szczególnie jeśli pracujemy w biurze i spędzamy długie godziny przy sztucznym oświetleniu.
Źródło: InnovationPR