Jak mieć świeży oddech

autor: • 1 października 2015 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Ponad 50 proc. przypadków nieświeżego oddechu, to wina nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Ale brzydki zapach z ust może być również spowodowany chorobami układu pokarmowego, infekcją migdałków lub zatok. Jak walczyć ze wstydliwym problemem?

Odpowiednia higiena

Walkę o świeży oddech, warto zacząć od początku, czyli od wypracowania w sobie dobrych nawyków dbania o higienę jamy ustnej. Należy koniecznie kupić dobrą pastę i nową szczoteczkę. Pasta przede wszystkim powinna zawierać fluor w dawce ok. 1300 – 1500 ppm. Wybór szczoteczki natomiast jest bardzo istotny dla naszych dziąseł. Włosie powinno być sztuczne i niezbyt twarde, żeby nie ranić dziąseł. Główka szczoteczki nie może być zbyt duża, bo inaczej możemy mieć trudność z dotarciem do najdalszych zębów trzonowych. Ważne jest, aby myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie przez około 2 – 3 minuty, aby dokładnie pozbyć się płytki nazębnej. Nie wolno nam zapominać o stosowaniu nici dentystycznych. Dzięki nim jesteśmy w stanie dokładnie usunąć resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, do których trudno jest dotrzeć podczas zwykłego mycia szczoteczką. Jeśli zrezygnujemy z używania nici, resztki pokarmów staną się pożywką dla bakterii, które zaatakują szkliwo i wywołają brzydki zapach z ust.
Niestety nie na tym koniec zabiegów higienicznych na zębach. Samo mycie zębów i czyszczenie nićmi przestrzeni między nimi nie wystarczy. Równie ważne jest także usuwanie wszystkich pozostałości pokarmowych z języka. Powinno się go myć specjalną szczoteczką, do tego przeznaczoną. Jak tłumaczy lek. stom. Monika Stępniewska z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie, – Ponad 80 proc. bakterii odpowiedzialnych za nieświeży oddech znajduje się w szczelinach i zagłębieniach na końcu języka. Jest on jednym z głównych siedlisk drobnoustrojów w jamie ustnej i źródłem ich rozsiewania.
Znaczącą rolę w prawidłowej higienie jamy ustnej, odgrywają też płyny do płukania ust. Obecnie można je kupić w prawie każdej drogerii, czy aptece. Płyny docierają do miejsc, które są trudno dostępne dla szczoteczki, a dodatkowo zawierają wiele substancji, które zapobiegają nadmiernemu rozwojowi bakterii i chronią dziąsła. Dr Stępniewska informuje, że obecnie na rynku dostępne są dwa typy płynów do płukania ust: jedne na bazie alkoholu, a inne oparte na wodzie i substancjach przeciwbakteryjnych. – Te z alkoholem mogą powodować niemiłe szczypanie języka i śluzówek jamy ustnej, ale nie są niebezpieczne przy stosowaniu zgodnie z zaleceniami. Dostępne są również płukanki o specjalnym przeznaczeniu np. dla osób z nadwrażliwością zębów, a także dla osób z problemami z przyzębiem. Jeżeli mamy wątpliwości, jaki wybrać, skonsultujmy się ze swoim stomatologiem – radzi specjalistka.

Wizyta u dentysty jest konieczna

Gdy domowe sposoby na walkę z nieprzyjemnym oddechem nie dają żadnych efektów, obowiązkowo należy wybrać się do dentysty. Winowajców może być kilku: kamień nazębny, próchnica, paradontoza, zapalenie dziąseł, nieszczelne korony i mosty, czy też źle dopasowana proteza, pod którą zbierają się resztki jedzenia. Jeśli stomatolog wykluczy problemy z zębami i dziąsłami, to wtedy źródła nieprzyjemnego oddechu należy szukać gdzieś indziej. Powodem mogą być na przykład chore nerki, migdałki, zatoki lub możemy cierpieć z powodu jakiejś choroby układu pokarmowego, a nawet cukrzycy. Warto wtedy odwiedzić swojego lekarza rodzinnego i wykonać niezbędne badania.

Zmień złe nawyki

Zmianę przyzwyczajeń na lepsze i zdrowsze, warto rozpocząć od weryfikacji diety. Do codziennego jadłospisu należy wprowadzić więcej jabłek, surowej marchewki i zielonych ogórków. Warzywa te to naturalne szczoteczki do zębów. Wśród nich prym wiedzie marchewka, która jest bogata w beta – karoten, zwiększający produkcję witaminy A. Przyśpiesza ona także wydzielanie śliny, która zmywa bakterie znajdujące się na zębach, języku i dziąsłach. Innym warzywem, które pomoże uporać się ze wstydliwym problemem, jest natka pietruszki. Zawiera ona chlorofil, uznawany za silny środek antyseptyczny. Możemy ją jeść samą, dodawać do potraw, albo zanurzyć w szklance wrzącej wody, poczekać aż przestygnie, po czym wypłukać taką mieszanką gardło. Z powodzeniem sprawdzą się też inne zielone warzywa zawierające chlorofil, na przykład: szpinak, brokuły lub szczaw. Surowe warzywa i owoce skutecznie eliminują również nieświeży oddech spowodowany po prostu głodem.
Warto także sięgnąć po niektóre przyprawy, chociażby imbir, czy cynamon. One też pomagają zwalczyć nieprzyjemny zapach z ust. Imbir, podobnie jak cytrusy, zawiera olejek eteryczny i działa odkażająco, a poza tym jest doskonałym dodatkiem do herbaty i chińskich potraw. Można go również żuć w postaci kandyzowanych kawałków. Z kolei cynamon zawiera w sobie aldehyd cynamonowy, który hamuje rozwój bakterii i grzybów.
Przy problemach z zapachem z jamy ustnej, zaleca się picie codziennie dużej ilości wody. Pomaga ona usunąć resztki jedzenia i bakterie, które są głównymi czynnikami powodującymi nieprzyjemny oddech. W pozbyciu się resztek jedzenia, może też pomóc bezcukrowa miętowa guma do żucia. Spowoduje ona zwiększoną produkcję śliny, która w naturalny sposób ochroni szkliwo przed bakteriami. Warto wybierać gumy z zawartością ksylitolu (cukru brzozowego), który wzmacnia i chroni zęby przed próchnicą. Można też zakupić tabletki do ssania z cynkiem. Pierwiastek ten pochłania i neutralizuje związki siarki, pochodzące z rozkładanych pokarmów w żołądku.
Przy tego typu dolegliwościach, jak nieprzyjemny zapach z ust, obowiązkowo powinniśmy także rzucić palenie, które z pewnością nie pomaga w utrzymaniu zdrowego i świeżego oddechu. Tytoń powoduje suchość w ustach i pozostawia nieprzyjemny zapach, co jest spowodowane długo utrzymującymi się cząsteczkami dymu w gardle i płucach. Na nieświeży oddech mają także wpływ substancje znajdujące się w dymie tytoniowym, których według badań jest około 60. Warto również pamiętać, że palenie tytoniu sprzyja nie tylko rozwojowi nowotworów, ale również bardziej powszechnym dolegliwościom, takim jak chociażby paradontoza.

 

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *