Jaja przeciwdziałają wielu chorobom

autor: • 2 listopada 2015 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Cystatyna pozyskana z jaja jest świetnym produktem przeciwko nowotworom. Odkryty w żółtku kompleks białek o nazwie Yolkina daje fantastycznie wyniki w hamowaniu choroby Alzheimera

Sprawdzone na kurach

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu przeprowadzono ostatnio badania, które miały na celu wyodrębnienie z jaj, komponentów biomedycznych, pomocnych w leczeniu i zapobieganiu chorobom. Jaja do badań nie były przypadkowe, ponieważ kury nioski były karmione preparatami wyprodukowanymi z substancji pochodzących z alg, czyli roślin bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe. – Spodziewaliśmy się, że badania przyniosą ciekawe wyniki, ale przekroczyły one nasze oczekiwania, w dobrym tego słowa znaczeniu. Okazało się, że natura jest zdolna do wszystkiego. Może dać życie i chronić życie także od chorób cywilizacyjnych, które nas dotykają z różnych powodów. Jajo to doskonały surowiec z natury – mówi prof. Tadeusz Trziszka, prorektor ds. nauki i innowacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
W efekcie przeprowadzonego badania, powstało 28 patentów, dzięki którym już powstały lub powstaną w niedalekiej przyszłości produkty biomedyczne, które pozwolą leczyć lub zapobiegać wielu ciężkim chorobom neurodegeneracyjnym, nowotworowym, schorzeniom centralnego układu nerwowego, układu krążenia, czy układu kostnego. Produkty, które powstaną pomogą też w wytwarzaniu medykamentów na paradontozę, a nawet przeciwko dolegliwościom dermatologicznym.
Jak dodał prof. Trziszka, wyodrębniona i oczyszczona z jaja cystatyna okazała się świetnym produktem przeciwko nowotworom. Z kolei nowo odkryty podczas tych badań kompleks białek Yolkina, który wyizolowano w żółtku jaja, przynosi obiecujące rezultaty w terapii chorób neurodegeneracyjnych i w schorzeniach centralnego układu nerwowego. – Yolkina hamuje m.in. rozwój choroby Alzheimera, ma znaczenie w leczeniu chorób otępienia mózgu i zaburzenia nastroju. Natomiast cystatyna wpływa też na leczenie chorób skóry. Z kolei zawarte w żółtku fosfolipidy regulują ciśnienie krwi. Spektrum oddziaływania jest naprawdę bardzo szerokie – podkreślił prof. Trziszka.

Wartości odżywcze kurzych jaj

Na ilość dobroczynnych wartości odżywczych w jajach kurzych ma przede wszystkim wpływ to, w jakich warunkach kury są hodowane, a także to, czym są karmione. – Genetycznie wartość jaja jest standardowa. Jest bardzo bogate we wszystkie witaminy poza C, szczególnie dużo ma witamin z grupy B, m.in. B6, B12, jak i kwasu foliowego. Odpowiednią paszą można wzbogacić tylko żółtko jaja m.in. w nienasycone kwasy tłuszczowe tzw. omega3, czy również w antyoksydanty – mówi prof. Trziszka. W jego ocenie na odpowiednio przygotowanym, bogatym w roślinność wolnym wybiegu, zwierzę samo uzupełnia swą dietę o ważne składniki. Z kolei w warunkach hodowlanych, ważne jest, aby pasza była właściwie wzbogacona m.in. tranem, witaminami z marchwi, czy świeżo tłoczonym olejem. I przede wszystkim, hodowcy kur powinni mieć na uwadze, że podawanie kurom spleśniałej lub zepsutej paszy, może mieć bardzo szkodliwy wpływ na wartości odżywcze jaj.

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *